ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rekord świata w komunikacji szyfrowanej kwantowo

Dziwne wyniki eksperymentu – naukowcy podejrzewają udział ciemnej energii

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jednym z najbardziej tajemniczych tematów, które badają naukowcy na całym świecie, jest ciemna energia. Naukowcy uważają, że to właśnie ona jest tajemniczą siłą, która prowadzi do przyspieszenia ekspansji we wszechświecie. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge opublikował badania, które sugerują, że niewyjaśnione wyniki uzyskane w eksperymencie przeprowadzonym we Włoszech o nazwie XENON1T mogły być spowodowane właśnie przez nią.

Wpływ ciemnej energii na eksperyment

Wpływ ciemnej energii na eksperyment

Co ciekawe, eksperyment został zaprojektowany w celu wykrycia ciemnej materii, ale naukowcy z Cambridge uważają, że ciemna energia może odpowiadać za tajemnicze i niewyjaśnione wyniki eksperymentu. Naukowcy uważają, że te mogły być spowodowane przez oddziaływanie ciemnej energii w regionie Słońca zdominowanym przez silne pola magnetyczne. Niestety, aby potwierdzić ich hipotezę, konieczne będą dodatkowe eksperymenty. Mimo to naukowcy są podekscytowani możliwością odkrycia ciemnej energii. Obecnie szacunki przewidują, że wszystko, co możemy zobaczyć naszymi oczami we wszechświecie stanowi mniej niż pięć procent tego, co tam jest. Większość materiału we wszechświecie jest ciemna, czyli nie reaguje z klasyczną materią inaczej, niż przez oddziaływanie grawitacyjne. Teorie sugerują, że 27 procent całego wszechświata to ciemna materia.

Zobacz też: Microsoft dodaje opcję dostępu do konta bez hasła i to na wiele sposobów

Grawitacja ciemnej materii według wielu naukowców jest tym, co utrzymuje galaktyki i sam kosmos razem. Naukowcy uważają również, że 68 procent wszechświata składa się z ciemnej energii, która powoduje rozszerzanie się i przyspieszanie ekspansji wszechświata. Ponieważ zarówno ciemna materia, jak i ciemna energia są niewidoczne, niewiele o nich wiadomo, a niektórzy naukowcy wręcz negują ich istnienie. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy