ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Materia organiczna powszechna w galaktyce

Cząsteczki organiczne mogą być powszechniejsze w galaktyce, niż wcześniej sądzono

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds badali galaktykę, poszukując organicznych cząsteczek niezbędnych do powstania życia, jakie znamy. Kierujący zespołem John Ilee twierdzi, że podstawowe warunki chemiczne, które doprowadziły do powstania życia na naszej planecie, mogą być szerzej rozpowszechnione w galaktyce, niż wcześniej sądzono. Podczas badań naukowcy odkryli duże nagromadzenie takich cząsteczek w materii otaczającej młode gwiazdy.

Materia organiczna powszechna w galaktyce

Materia organiczna powszechna w galaktyce

Zespół zidentyfikował organiczne cząsteczki w dyskach protoplanetarnych otaczających nowe gwiazdy. W odległej przeszłości nasz Układ Słoneczny miał podobny dysk otaczający młode Słońce. Obecność znacznych ilości tych dużych cząsteczek organicznych jest ważna, ponieważ stanowią one podstawę prowadzącą od prostych cząsteczek opartych na węglu, takich jak tlenek węgla, do bardziej skomplikowanych cząsteczek wymaganych do stworzenia i podtrzymania życia, jakie znamy. Badanie koncentrowało się na istnieniu, lokalizacji i obfitości znanych prekursorowych cząsteczek niezbędnych do powstania życia. Ilee powiedział, że duże złożone cząsteczki organiczne są dostępne w różnych środowiskach w przestrzeni kosmicznej. Badania laboratoryjne i teoretyczne sugerują, że są one składnikami potrzebnymi do budowy cząsteczek niezbędnych do chemii biologicznej na naszej planecie.

Zobacz też: ARM chce zaszczepić ideę open source w przemyśle motoryzacyjnym

Cząsteczki te w odpowiednich warunkach prowadzą do tworzenia cukrów, aminokwasów i białek. Co ciekawe, zespół badaczy odkrył, że wiele środowisk, w których występują duże ilości tych cząsteczek, nie znajduje się tam, gdzie naukowcy spodziewają się formowania planet. Badanie było próbą zrozumienia, gdzie i jak dużo tych molekuł jest obecnych w dyskach protoplanetarnych. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy