Firefox RLBox

Mozilla ominęła zabezpieczenia Microsoftu

2 minuty czytania
Komentarze

Microsoft wielokrotnie naciskał na użytkowników Windowsa 10, aby przełączyli się na Microsoft Edge poprzez różne podpowiedzi i sztuczki. Inni producenci przeglądarek od lat głośno krytykowali te praktyki. Jednak Mozilla zrobiła kolejny krok i ominęła funkcje anti-hijacking w Windows 10, dzięki czemu system nie proponuje im ciągle przejścia na przeglądarkę Microsoftu.

Firefox z łatwiejszym przejściem z Edge

Firefox z łatwiejszym przejściem z Edge

W zeszłym miesiącu gruchnęła wieść, że Microsoft wprowadził w Windows 11 zestaw zmian, które utrudnią większości użytkowników przejście z Microsoft Edge na alternatywną przeglądarkę. Ten sam problem istniał w Windowsie 10, ale w innym stopniu — można było łatwo uczynić Edge domyślną przeglądarką za pomocą monitu z wnętrza przeglądarki. Jednak przypadku innych przeglądarek nadal trzeba było przejść do Ustawień, gdzie po raz kolejny pojawi się nagabywanie o rzekomo lepszym bezpieczeństwie i wydajności Edge podczas próby zmiany domyślnych ustawień.

Zobacz też: Tytuły Nintendo i PlayStation zauważone w bazie danych Nvidia GeForce Now

To sprawiło, że inni twórcy przeglądarek, co zrozumiałe, są zdenerwowani tą sytuacją. W przypadku Mozilli firma po cichu opracowała sposób dla użytkowników Firefoksa, aby uczynić go domyślnym z poziomu przeglądarki. Począwszy od wersji 91, która została wydana w zeszłym miesiącu, Mozilla skutecznie odwróciła funkcjonalność, dzięki której Edge jest ustawiony jako domyślny w Windows 10. Nowy monit, który pojawi się po otwarciu Firefoksa, gdy nie jest ustawiony jako domyślny, nie będzie już wysyłać użytkownika do aplikacji Ustawienia. Zamiast tego przeglądarka obchodzi zabezpieczenia Windowsa i umożliwia ustawienie domyślnej przeglądarki z jej poziomu. 

Źródło: TechSpot

Motyw