Prezes UOKiK chce zaproponować zmiany w kwestii niewykorzystanych środków, które zostają na koncie użytkownika ofert prepaid. Ostatnio pisaliśmy dla Was o tym, że szykowana jest ustawa, która zakładała, że takie środki trafiałby do Skarbu Państwa. Nie od razu, ale po określonym czasie. Teraz brzmienie ustawy może się zmienić, a sam proces zwrotów będzie łatwiejszy dla konsumenta.

UOKiK – zwroty z ofert prepaid będą łatwiejsze

Uokik prepaid zwrot zmiany

Przez lata było tak, że niewykorzystane środki na koncie prepaid po prostu przepadały. Teraz operatorzy mają je zwracać, choć i tak długo im to zajęło. Odpowiednie przepisy zostały ustalone przez Unię Europejską w grudniu 2018 roku. UOKiK nałożył już na Polkomtel ogromną karę (20 milionów złotych). Resztę z „wielkiej czwórki” zobowiązał do respektowania przepisów i zwrotu pieniędzy użytkownikom. Kiedy pojawiły się informacje o tym, że niewykorzystane środki z takich usług mają trafić do Skarbu Państwa, UOKiK zaproponował zmianę tego mechanizmu.

Zaproponujemy zmianę brzmienia artykułu tak, aby konsument rejestrując kartę pre-paid mógł podać numeru konta bankowego, na które automatycznie otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy. Brak podania numeru konta nie zablokuje jednocześnie możliwości odzyskania pieniędzy po wygaśnięciu karty pre-paid lub przejściu do innego operatora komórkowego. Zasilenie Funduszu Szerokopasmowego nastąpi wówczas, gdy obie ścieżki odzyskania pieniędzy nie zostaną przez konsumenta wykorzystane. Operatorzy telekomunikacyjni przez lata zatrzymywali te środki. Nasze decyzje zmieniły nastawienie operatorów komórkowych do tej kwestii. Przekazanie dopiero w wyjątkowych sytuacjach nieodebranych przez konsumentów środków z kart pre-paid na Fundusz Szerokopasmowy jest jedną ze zmian prawnych, o której dyskutowaliśmy z ministrem Cieszyńskim, a która zyskała jego poparcie.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zobacz też: Ile trzeba pracować w Polsce na nowego iPhone’a?

Powyższe zmiany mają być wzięte pod uwagę przy nowej ustawie i wydają się naprawdę ciekawe. Zobaczymy, czy faktycznie zostaną wprowadzone.

Źródło: UOKiK