Zamiana siarkowodoru w wodór

Ten proces chemiczny przekształca gaz z kanalizacji w wodór

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy opracowali nowy proces chemiczny, który jest w stanie przekształcić gaz powstający w systemie kanalizacyjnym w wodór, który może być wykorzystany jako paliwo. Proces przekształca siarkowodór, powszechnie znany jako gaz kanalizacyjny, który powstaje na skutek przemiany materii bakterii żywiących się tym, co dla nas okazało się niezbyt odżywcze. Co więcej, siarkowodór powstaje również jako produkt uboczny w niektórych procesach przemysłowych, w tym w rafinacji ropy naftowej, górnictwie i innych.

Zamiana siarkowodoru w wodór

Zamiana siarkowodoru w wodór

Jednym z ważnych aspektów procesu stworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Ohio jest to, że wymaga on stosunkowo niewielkich ilości energii, a potrzebne materiały są stosunkowo tanie. Kluczowymi materiałami dla procesu są siarczek żelaza i śladowe ilości molibdenu. Siarkowodór jest jednym z najbardziej szkodliwych gazów wytwarzanych w procesach przemysłowych i jest szkodliwy dla środowiska i zdrowia ludzi, którzy się z nim zetkną. Ponieważ gaz ten jest szkodliwy, naukowcy pracowali nad procesami przekształcania go w coś użytecznego. Badacze wykorzystali stworzony wcześniej proces zwany pętlą chemiczną. Polega on na dodawaniu cząsteczek tlenku metalu w reaktorze wysokociśnieniowym, co pozwala na spalanie paliwa bez konieczności kontaktu powietrza z paliwem. W przypadku zastosowania do siarkowodoru proces ten nazywany jest SULGENEM. Jednak podczas badań zespół odkrył, że czysty siarczek żelaza nie sprawdza się w skali wymaganej dla procesów przemysłowych.

Zobacz też: Google Tensor łamie wytyczne ARM – zapowiada się wydajnościowy potwór

Naukowcy postanowili zidentyfikować inne substancje chemiczne zdolne do katalizowania reakcji i ostatecznie stwierdzili, że śladowa ilość molibdenu z siarczkiem żelaza będzie najlepszą mieszanką dla pożądanej reakcji. Ponadto, oba materiały są stosunkowo niedrogie i łatwe do uzyskania, co czyni je odpowiednimi do procesów konwersji na skalę przemysłową. Kiedy siarkowodór jest przekształcany w paliwo wodorowe, może być stosowany jako alternatywa dla ropy i gazu, co zmniejsza jego wpływ na środowisko. Naukowcy twierdzą jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy ich proces będzie w stanie zastąpić inne, podobne technologie dostępne już na rynku.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy