Wynagrodzenia it europa

Wynagrodzenia w IT – Czesi mają lepiej, ale w Polsce też jest całkiem nieźle

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Jak wyglądają wynagrodzenia w branży IT w krajach Europy Środkowo-Wschodniej? Takie zestawienie przygotował portal z ogłoszeniami o pracę No Fluff Jobs. Wynika z niego, że w Polsce zarobki są na całkiem sensownym poziomie, ale zdecydowanie lepiej wypadają np. Czechy. Jak więc prezentują się „widełki” zarobkowe w kilku państwach Europy?

Wynagrodzenia w IT – Europa Środkowo-Wschodnia

Wynagrodzenia it europa
Fot. No Fluff Jobs

Portal No Fluff Jobs dostępny jest w kilku krajach Europy i na podstawie danych zebranych w okresie od maja do lipca 2021 roku, przygotował raport „Specjaliści IT w Europie Środkowo-Wschodniej”. Spośród wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu, to w Czechach specjaliści z branży IT mogą liczyć na największe zarobki. Powyżej 12 tysięcy złotych netto udaje się tam zarobić około 1/3 wszystkich zatrudnionych w branży. Także w Czechach najmniej osób zatrudnionych w segmencie IT zarabia poniżej 4 tysięcy złotych netto.

W Polsce sytuacja nie wygląda już tak dobrze, ale też nie jest źle. Na zarobki powyżej 12 tysięcy złotych netto liczyć może 26 procent zatrudnionych. Ponad 21 procent ma zarabiać w przedziale od 8 do 12 tysięcy złotych. Najwięcej osób zarabia w przedziale od 4 do 8 tysięcy złotych netto (36 procent), a najmniejsze wynagrodzenie poniżej 4 tysięcy złotych netto otrzymuje 16 procent z biorących udział w badaniu. Cały raport znajdziecie pod TYM ADRESEM.

Zobacz też: Nintendo Switch w końcu doczekał się przeceny.

Mimo iż ponad połowa polskich specjalistów IT wskazała, iż pracuje na umowę o pracę, wśród pracowników z branży z największym stażem, tzw. seniorów, dominuje umowa B2B. Według danych z opracowanego przez nas raportu „Rynek IT w Polsce w 2020” wynika, że pracodawcy znacznie częściej oferowali im ten właśnie typ umowy (87,2 proc.). Umowa o pracę była im proponowana znacznie rzadziej (36,5 proc.).

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Źródło: No Fluff Jobs informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy