Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nową technikę obrazowania przez dziurkę od klucza. Technika obrazowania i śledzenia obiektów bez linii miejsca (NLOS) jest dość nowatorską technologią. System pozwala odkryć położenie kształtu obiektów za rogami i za różnymi dyfuzorami za pomocą pomiarów przejściowego czasu przelotu i światła rozproszonego.

Nowa technologia podglądania przez dziurkę od klucza

Nowa technologia podglądania przez dziurkę od klucza

Obecna technologia obrazowania NLOS wymaga sprzętu do obrazowania, który skanuje duży obszar powierzchni widzialnej w poszukiwaniu pośrednich ścieżek światła. Podczas gdy obrazowanie NLOS brzmi jak science fiction, jest to rzeczywista technologia funkcjonalna, która może mieć zastosowanie w autonomicznej jeździe, jak również w innych scenariuszach. Naukowcy ze Stanforda opracowali nową technikę obrazowania przez dziurkę od klucza, która może rejestrować sekwencję pomiarów przejściowych przy użyciu pojedynczej ścieżki optycznej.

Zobacz też: Naukowcy opracowali nowy sposób przekształcania dwutlenku węgla w metan

Technika ta otrzymała nazwę obrazowania przez dziurkę od klucza, ponieważ pojedyncza ścieżka światła jest wystarczająco mała, aby przejść przez dziurkę od klucza do pomieszczenia. Jeśli ukryty obiekt wewnątrz pomieszczenia porusza się w czasie akwizycji obrazu, technologia ta może uchwycić czasowo-rozdzielcze projekcje kształtu ukrytego obiektu. Technologia ta może być przydatna dla policji i wojska do określenia, co jest wewnątrz pomieszczenia przed wejściem. System Stanforda wykorzystuje detektor czasowo-rozdzielczy i laser impulsowy do oświetlania punktu obrazu wewnątrz pomieszczenia, który jest widoczny przez dziurkę od klucza. Rozproszone światło z tej wiązki laserowej świeci przez dziurkę od klucza i trafia rozproszonym światłem w ukryty cel. Część systemu obrazowania zajmująca się pomiarami w czasie może wykorzystać rozproszone światło do rekonstrukcji kształtu obiektów znajdujących się w pomieszczeniu.

Jak to działa w praktyce?

Nowa technologia podglądania przez dziurkę od klucza

Podczas testów, naukowcy ze Stanford uzyskali przybliżony, ukryty kształt manekina i liter ukrytych z boku wiązki światła używanej przez system obrazowania. Jednym z oczywistych zastrzeżeń do systemu jest to, że dziurki od klucza nie są dziś powszechne, co może ograniczać przydatność tego rozwiązania wewnątrz nieotwartych pomieszczeń. Jednak może się to sprawdzić w przypadku autonomicznych samochodów i ograniczeniu widoczności przez inne obiekty.

Źródło: Slashgear

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Paweł Maretycz

    Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.