Odkryto wodę w odległej galaktyce

Tajemniczy sygnał radiowy z centrum Drogi Mlecznej – kolejna zagadka naszej galaktyki

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Astronomowie odkryli w centrum galaktyki Drogi Mlecznej coś, czego się nie spodziewali. Zespół naukowców wykrył powtarzający się sygnał radiowy w pobliżu centrum naszej galaktyki, który jak twierdzą, jest niepodobny do żadnego innego sygnału radiowego odebranego wcześniej. Co więcej, są oni niemal pewni, że nie jest on szybkim wybuchem radiowym, pulsarem ani innym znanym źródłem emitującym silne i powtarzające się sygnały.

Tajemniczy sygnał radiowy z Drogi Mlecznej

Tajemniczy sygnał radiowy z Drogi Mlecznej

Chociaż wiedzą, czym sygnał nie jest, to nie mają pojęcia, czym jest. Tajemniczy sygnał radiowy jest o tyle dziwny, że czasami jest bardzo mocny w widmie radiowym przez kilka tygodni, a następnie całkowicie znika w ciągu doby. Astronomowie twierdzą, że jego zachowanie nie pasuje do żadnego znanego profilu typów ciał niebieskich. Uważają, że źródło tajemniczego sygnału radiowego może reprezentować nową klasę obiektów odkrytych dzięki obrazowaniu radiowemu.

Zobacz też: ProtonMail zdradził dane użytkowników służbom – doszło do aresztowania aktywistów

Domniemany obiekt wytwarzający sygnał radiowy otrzymał nazwę ASKAP J173608.2-321635 i został odkryty przez radioastronomów używających Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP). Dziwaczny sygnał został odkryty w badaniu ASKAP, które było prowadzone od kwietnia 2019 do sierpnia 2020 roku. W tym badaniu sygnał pojawił się 13 razy i nigdy nie trwał dłużej niż kilka tygodni na jedno wystąpienie. Jedną z dziwnych cech sygnału radiowego jest to, że nie ma on przewidywalnego wzorca, pozornie pojawiając się i znikając w sposób losowy. Innym dziwnym zjawiskiem jest to, że sygnał ten nie pojawił się w żadnych danych zebranych przez inne radioteleskopy przed tym badaniem.

Zobacz też: Dlaczego szczęki mrówek są tak ostre? Naukowcy poznali odpowiedź

Kolejną wielką zagadką jest fakt, że astronomowie próbowali zaobserwować ten obiekt za pomocą innych teleskopów, w tym Chandra X-ray Observatory i Swift Observatory, wraz z innymi instrumentami. Jednak, gdy obiekt został zaobserwowany przez te teleskopy zdolne do odbierania fal w bliskiej podczerwieni, sygnał całkowicie zanikł. ASKAP J173608.2-321635 wydaje się nie mieć żadnych emisji w innych częściach widma elektromagnetycznego.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy