Jakdojadę bez informacji o strefach biletowych

Zakup biletu w Jakdojade i mimowolna jazda na gapę? To niestety możliwe

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Na początku września byłem na krótkim urlopie nad morzem. Miałem to szczęście, że akurat wtedy nie było już zbyt wielkich tłumów, a pogoda znów zaczęła dopisywać. Jednak od leżenia plackiem na plaży z żoną wyżej cenimy sobie zwiedzanie, natomiast sam Gdańsk, mimo że jest bardzo pięknym miastem, nam nie wystarczył. Dość szybko więc kupiliśmy bilety w aplikacji Jakdojadę na wszystkie możliwe środki transportu, czyli ZTM, ZKM, SKM i PR.

Jakdojadę bez informacji o strefach biletowych

Jakdojadę bez informacji o strefach biletowych

Okazało się, że problematyczne były te ostatnie. Oczywiście to wyglądało zbyt pięknie, żeby było prawdziwe: 72 godziny dowolnej jazdy w przypadku Przewozów Regionalnych za jedyne 50 złotych? Tak jednak wskazuje opis biletu, który brzmi: 

Obowiązuje w pociągach Przewoźników Kolejowych (SKM, PR), oraz w pojazdach: ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo. Ważny przez kolejne 72 godziny od momentu zakupu. Cena zawiera vat. 

Przekaz jest więc niezwykle jasny, co także… mylny. O ile w drodze na Hel kontrola biletów miała miejsce po wyjeździe z Gdańska, kiedy nasze bilety były wciąż ważne, tak podczas powrotu okazało się, że jedziemy na gapę. Konduktor wyjaśnił nam, że owszem, bilet obowiązuje, jednak jedynie w ograniczonej strefie poza Gdańskiem, zaś Półwysep Helski jest poza nią. Na szczęście bez problemu można było zakupić u niego bilety do miejscowości, na której kończy się strefa, co sam zaproponował. Przyznał także, że bardzo często on i jego koledzy spotykają się z tym problemem.

Zobacz też: Stanford tworzy system edycji genów CasMINI – modyfikacje genetyczne będą prostsze

I nie narzekam tutaj na to, że musiałem wydać dodatkowe pieniądze. W końcu i tak chcieliśmy pojechać na Hel. Więc konieczność zakupu dodatkowych biletów nie byłaby przeszkodą. Problem widzę w tym, że w jedną stronę część drogi przejechałem na gapę, nawet o tym nie wiedząc, ponieważ Jakdojade w opisie biletu nie podało dokładnych warunków przejazdu. I oczywiście rozumiem, że przy tak dużej liczbie obsługiwanych miast i przewoźników nie trudno o takie przeoczenie, więc nie zarzucam nikomu złej woli. Jest to jednak niedopatrzenie, nad którym raczej trudno przejść obojętnie.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy