Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Georgii dowodzą, że pozbycie się gotówki mogłoby ostatecznie przynieść korzyści przeciętnej rodzinie, ale tylko wtedy, gdyby równolegle z tym wprowadzono pewną zmianę: obniżono podatki. Choć niektórzy eksperci przewidują, że społeczeństwo w końcu pozbędzie się fiat currency, pomysł ten jest kontrowersyjny — fizyczna gotówka jest przecież całkowicie anonimowa i prywatna, w przeciwieństwie do transakcji cyfrowych.

Pozbycie się gotówki tylko przy niższych podatkach

Pozbycie się gotówki tylko przy niższych podatkach

Anonimowa natura gotówki sprawia, że jest to miecz obosieczny: oferuje prywatność, której nie można uzyskać za pomocą waluty cyfrowej — pomijając niektóre kryptowaluty — ale z tą wadą, że ułatwia nielegalne działania i unikanie płacenia podatków. Ktoś może na przykład nie zgłosić pewnych transakcji lub opłat a usługi. Tym samym budżet państwa notuje ciągłe straty. Właśnie w tym tkwi potencjalna korzyść ze społeczeństwa bezgotówkowego, na które wskazuje badanie. Pozbywając się gotówki i tym samym obniżając podatki, rząd mógłby zwiększyć z nich wpływy. Badanie wykazało, że samo to nie przyniosłoby korzyści przeciętnej rodzinie, ale zmiana, która z tego wynika, mogłaby.

Zobacz też: Bestsellery na Steamie w promocji na początek tygodnia. Setki gier na PC w kapitalnych cenach!

Tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce jednak szanse na to, że rząd obniży podatki, są niewielkie. Większe wpływy do budżetu również mogą, ale nie muszą przełożyć się na poprawę sytuacji przeciętnego obywatela. W końcu nie ma gwarancji, że zamiast na naprawę dróg dodatkowe środki zostaną przeznaczone na przykład na wyższe nagrody i premie dla dyrektorów spółek państwowych, lub bezsensowne inwestycje, które nie mają najmniejszego sensu, a w przyszłości będą mogły generować dodatkowe straty. Dodatkowo pozbycie się gotówki zwiększy kontrolę nad społeczeństwem, obdzierając je z anonimowości transakcji. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.