Metoda na Pirata

Brak gotówki to same korzyści? Większość jest teoretyczna

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Georgii dowodzą, że pozbycie się gotówki mogłoby ostatecznie przynieść korzyści przeciętnej rodzinie, ale tylko wtedy, gdyby równolegle z tym wprowadzono pewną zmianę: obniżono podatki. Choć niektórzy eksperci przewidują, że społeczeństwo w końcu pozbędzie się fiat currency, pomysł ten jest kontrowersyjny — fizyczna gotówka jest przecież całkowicie anonimowa i prywatna, w przeciwieństwie do transakcji cyfrowych.

Pozbycie się gotówki tylko przy niższych podatkach

Pozbycie się gotówki tylko przy niższych podatkach

Anonimowa natura gotówki sprawia, że jest to miecz obosieczny: oferuje prywatność, której nie można uzyskać za pomocą waluty cyfrowej — pomijając niektóre kryptowaluty — ale z tą wadą, że ułatwia nielegalne działania i unikanie płacenia podatków. Ktoś może na przykład nie zgłosić pewnych transakcji lub opłat a usługi. Tym samym budżet państwa notuje ciągłe straty. Właśnie w tym tkwi potencjalna korzyść ze społeczeństwa bezgotówkowego, na które wskazuje badanie. Pozbywając się gotówki i tym samym obniżając podatki, rząd mógłby zwiększyć z nich wpływy. Badanie wykazało, że samo to nie przyniosłoby korzyści przeciętnej rodzinie, ale zmiana, która z tego wynika, mogłaby.

Zobacz też: Bestsellery na Steamie w promocji na początek tygodnia. Setki gier na PC w kapitalnych cenach!

Tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce jednak szanse na to, że rząd obniży podatki, są niewielkie. Większe wpływy do budżetu również mogą, ale nie muszą przełożyć się na poprawę sytuacji przeciętnego obywatela. W końcu nie ma gwarancji, że zamiast na naprawę dróg dodatkowe środki zostaną przeznaczone na przykład na wyższe nagrody i premie dla dyrektorów spółek państwowych, lub bezsensowne inwestycje, które nie mają najmniejszego sensu, a w przyszłości będą mogły generować dodatkowe straty. Dodatkowo pozbycie się gotówki zwiększy kontrolę nad społeczeństwem, obdzierając je z anonimowości transakcji. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy