samsung-glass-window2

Im bliżej Google I/O, które ma odbyć się pod koniec czerwca, tym więcej jest znaków zapytania i świeżych doniesień związanych z zapowiadanym od jakiegoś czasu tabletem od Google. Dotąd najbardziej prawdopodobną wersją była współpraca Giganta z Mountain View i ASUSa oraz wypuszczenie przez nich na rynek ASUSa MeMo 370T po lekkim liftingu jako Google Nexus Tablet. Dziś już w sumie nie wiadomo nic.

A dlaczego? Otóż do sieci wyciekły informacje o nieznanym urządzeniu o nazwie Nexus – odkrył je pośród drzew kodu źródłowego niejaki użytkownik Rawat. Z jego doniesień wiadomo, że urządzenie ma posiadać dwurdzeniowy procesor Exynos 5250 ARM Cortex A15 i GPU Mali T-604 o zegarze aż 533 MHz. Te dane oznaczają, że tablet powinien być najwydajniejszą maszyną na rynku, pokonując po drodze chipsety Snapdragon S4 czy Apple A5.

Oprócz tego, Nexus ma posiadać ekran Super AMOLED o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Za doznania fotograficzne będzie prawdopodobnie odpowiedzialny chip S5K4E5 5MPx BSI. Zastosowany układ dźwiękowy z pewnością ucieszy miłośników dobrego brzmienia – będzie nim kultowy Wolfson WM8994, obecny także w Samsungu Galaxy S i pierwszym Galaxy Tabie.
nexus-flames

Z przecieku wynika, że nazwa urządzenia będzie znacznie krótsza niż zapowiadana jeszcze niedawno – zamiast Google Nexus Tablet prawdopodobnie zostanie wykorzystana tylko część „Nexus”. Sprzęt ma zadebiutować podczas premiery Androida 5.0 JellyBean pod koniec czerwca.

Patrząc na podzespoły, wielce prawdopodobne jest, że urządzenie zostanie wyprodukowane przez Samsunga – procesory Exynos czy ekrany Super AMOLED to w końcu domena koreańskiego giganta. Nie jest jednak wykluczone, że specyfikacja należy do nowego Samsunga Galaxy Note 2.

Zegar ciągle tyka, nieustannie odmierzając czas do daty Google I/O, na którym zapewne dowiemy się całej prawdy. Ciekawą zagadką jest cena urządzenia, bowiem patrząc na podzespoły ciężko jest oczekiwać, że podawana do niedawna kwota 249$ okaże się prawdziwa. Jeśli jednak tak by się stało, to konkurencja dla urządzenia Google zostałaby po prostu zniszczona.

A Wy co myślicie o tych doniesieniach?

Źródło: tablet-news, slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Rafał Kaczor

Nazywam się Rafał Kaczor i od kilku lat jestem entuzjastą technologii mobilnych. Na początku 2011 roku zetknąłem się z systemem Android i od razu - poza paroma mankamentami - przypadł mi on do gustu. Od tamtej pory sporo czasu spędzam na modowaniu wielu urządzeń z Zielonym Robotem, poznawaniu kolejnych edycji platformy oraz propagowaniu rozwoju cyfrowego wśród polskiej młodzieży. Wolny czas spędzam na zabawie z mobilną technologią, grze w piłkę nożną oraz rozwijaniu takich zainteresowań jak historia i polska stara motoryzacja. Aktualnie pracuję jako redaktor na portalu Android.com.pl, przez co realizuję swoje pasje dotyczące branży IT oraz dziennikarstwa.