Po raz pierwszy w zabiegu przeprowadzonym w Polsce została wykorzystana endoproteza szyta na miarę. Specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) pomogli pacjentowi, którego staw przestał funkcjonować z powodu choroby zwyrodnieniowej. Lekarze wszczepili choremu endoprotezę stawu kolanowego.

Endoproteza „szyta na miarę”

57-latkowi przebywającemu w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego lekarze wszczepili endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant został przygotowany w taki sposób, żeby idealnie pasował do kości pacjenta. Specjaliści z WUM podkreślają, że to pierwsza taka operacja w Polsce. W trakcie jej trwania głównym operatorem był dr hab. Artur Stolarczyk, który wraz ze swym zespołem odbył wcześniej szkolenie z innymi ortopedami, m.in. z Austrii, USA, Anglii, Belgii i Francji.

Implanty tego rodzaju są przygotowywane w 3D na podstawie tomografii komputerowej, a potem transportowane ze Stanów Zjednoczonych do pacjenta. Implanty mają dokładność do 0,1 mm, dzięki czemu pasują do kości danego człowieka. Dzięki zachowaniu więzadła krzyżowego pacjent może liczyć na możliwość bycia bardziej aktywnym fizycznie po zabiegu.

Czytaj także: Student weterynarii wykorzystuje druk 3D w protezach dla psów

57-latek z endoprotezą za trzy tygodnie prawdopodobnie będzie poruszał się bez kul, a po sześciotygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Pacjent już w dniu operacji poruszał się samodzielnie.

źródło: Nauka w Polsce

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.