Google Doodle Rudolf Weigl

Polski biolog Rudolf Weigl upamiętniony w Google Doodle

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Polski biolog Rudolf Weigl został upamiętniony w Google Doodle. Okolicznościowy obrazek z okazji 138 rocznicy jego urodzin zobaczyli dziś nie tylko Polacy, ale i mieszkańcy kilku innych krajów.

Rudolf Weigl w Google Doodle

Google Doodle Rudolf Weigl

Biolog, lekarz i immunolog Rudolf Weigl urodził się 138 lat temu. Jego dokonania zostały uznane za tak istotne, że podobiznę Polaka zobaczyło dziś wielu internautów po otworzeniu głównej strony wyszukiwarki Google. Rudolf Weigl był wynalazcą pierwszej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu.

Gdy Niemcy zajęły Polskę w czasie II wojny światowej, polski biolog został zmuszony do produkcji preparatów na dużą skalę. Okupanci proponowali mu również wpisanie na niemiecką listę narodowościową. Weigl nie zgodził się na to. Człowiek raz na całe życie wybiera sobie narodowość. Ja już wybrałem — powiedział generałowi SS Fritzowi Katzmannowi. Mało tego — swój instytut wykorzystał do zatrudniania osób zagrożonych w panującym reżimie, by zapewnić im ochronę. Szczepionka na tyfus nielegalnie trafiła do ludności cywilnej, partyzantów oraz do warszawskiego getta.

Dzięki szczepionce Weigla uratowano życie setkom tysiącom osób. Rudolf Weigl był nominowany do nagrody Nobla, został też uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. To najwyższe odznaczenie cywilne w Izraelu przyznawane osobom spoza społeczności Żydowskiej.

Czytaj także: Student weterynarii wykorzystuje druk 3D w protezach dla psów

Okolicznościowy obrazek Doodle z okazji 138 rocznicy urodzin Rudolfa Weigla zobaczyli dziś użytkownicy wyszukiwarki Google z Polski, a także m.in. z USA, Argentyny, Chile, Ukrainy, Grecji i Australii.

źródło: Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy