Drewniany ekran z pomarańczą

Smartfony z drewnianym ekranem stały się bardziej prawdopodobne dzięki pomarańczom

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z KTH Royal Institute of Technology w Szwecji ogłosili udoskonalenie swojego przezroczystego drewna, które po raz pierwszy zaprezentowali pięć lat temu. Nowe badania sprawiły, że ich materiał kompozytowy jest w 100 procentach odnawialny i bardziej przezroczysty. Wszystko dzięki temu, że dodali do swojego przezroczystego drewna przezroczysty bioplastik pochodzący z owoców cytrusowych.

Drewniany ekran z pomarańczą

Drewniany ekran coraz bliżej

Kluczem do przekształcenia drewna w przezroczysty materiał kompozytowy jest usunięcie ligniny, która jest składnikiem pochłaniającym światło w drewnie. Pory pozostałe po usunięciu ligniny muszą jednak zostać czymś wypełnione, aby przywrócić naturalną wytrzymałość materiału i umożliwić przenikanie światła. Poprzednie wersje materiału wykorzystywały polimery pochodzenia kopalnego. Naukowcy zakończyli testy z przyjazną dla środowiska alternatywą o nazwie akrylan limonenu, monomeru wytwarzanego z limonenu. Materiał ten jest wytwarzany z odpadów cytrusów, takich jak odpady ze skórki pomarańczy, odzyskiwane z przemysłu soków pomarańczowych. Kompozyt oferuje przepuszczalność optyczną na poziomie 90 procent przy grubości 1,2 milimetra oraz wyjątkowo niski poziom zamglenia wynoszący 30 procent.

Zobacz też: Magic Keyboard czy Smart Keyboard – która jest lepsza dla iPada?

Nowy materiał jest przeznaczony do zastosowań strukturalnych i wykazuje się dużą wytrzymałością 174 MPa i elastycznością 17 GPa, a jednocześnie jest trwały. Naukowcy szukali sposobu na zastąpienie polimerów opartych na paliwach kopalnych, ponieważ w przypadku przezroczystego drewna mijało się to z celem. Przezroczyste drewno być wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym inteligentnych oknach, czy wyświetlaczach — w tym tych do smartfonów. Obecnie naukowcy współpracują z grupą fotoniki w KTH, aby dalej badać możliwości nanotechnologii. Ulepszony materiał nie zawiera rozpuszczalników, a do jego produkcji wykorzystywane są wyłącznie substancje chemiczne pochodzenia biologicznego. Jest więc w pełni przyjazny środowisku.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy