W wielu krajach na świecie władze wyznaczają terminy, w których chcą wyeliminować z rynku pojazdy napędzane gazem i olejem napędowym. Szczególnie w Europie terminy te zbliżają się wielkimi krokami. Wiele firm ciężko pracuje nad stworzeniem pojazdów elektrycznych, które wypełnią wszystkie specjalistyczne obszary, w których obecnie działają pojazdy spalinowe. Jednym z takich obszarów są duże ciężarówki do dostaw komercyjnych, a firma Volta Trucks ogłosiła, że rozpoczęła testy w warunkach rzeczywistych swojego pierwszego prototypu Volta Zero.

Volta Zero — elektryczna ciężarówka rozpoczyna testy

W testowanym prototypie ciężarówki zastosowano komponenty produkcyjne. Volta chwali się, że jej prototypowy pojazd powstał w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy, przechodząc od projektu do działającego prototypu. Jest to w pełni elektryczny, 16-tonowy pojazd użytkowy przeznaczony do logistyki w miastach. W prototypie zastosowano ramę podwozia i układ napędowy o specyfikacji produkcyjnej. Jego zadaniem jest sprawdzenie właściwości elektromechanicznych i termicznych pojazdu, w tym akumulatora wysokiego napięcia dostarczonego przez firmę zewnętrzną o nazwie Proterra. Prototyp testuje również tylną oś, silnik elektryczny i przekładnię eAxle firmy Meritor. Podczas gdy większość komponentów zastosowanych w prototypie jest zgodna z normami produkcyjnymi, nadwozie ciężarówki nie jest. Tak naprawdę służy ono jedynie do ochrony kierowcy testowego. Rzeczywisty pojazd produkcyjny będzie posiadał bardziej tradycyjną skrzynię ładunkową, podczas gdy prototyp ma płaską platformę.

Zobacz też: Uwolnij kreatywność i wygraj MacBooka – Redroad zaprasza do wyjątkowego konkursu

Volta będzie testować Zero przez najbliższe miesiące, korzystając z programu testów i rozwoju, który zostanie wykorzystany także w przyszłych prototypach. Reżim testowy obejmuje próby w niskich temperaturach na północ od koła podbiegunowego i testy w ciepłych warunkach pogodowych w południowej Europie. Volta planuje wykorzystać wiedzę zdobytą podczas programu testowego w pojazdach Floty Pilotażowej, które pojawią się w przyszłości. Firma planuje obecnie rozpoczęcie produkcji pojazdów Zero na pełną skalę dla klientów do końca 2022 roku.

Źródło: SlashGear