biosuperkondensatory

Mniejsze od pyłu z większym napięciem od ogniw AA – oto biosuperkondensatory

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcom udało się stworzyć biosuperkondensatory tak małe jak drobiny kurzu, które mogą być naładowane z napięciem 1,6 V. I oczywiście nie oznacza to, że będą one mogły zastąpić standardowe ogniwa AA. W końcu poza napięciem liczy się także prąd wyjściowy i pojemność, a te są tu znikome. Nie oznacza to jednak, że to kolejny bezsensowny wynalazek w dziedzinie magazynowania energii. Wręcz przeciwnie: dzięki swoim małym wymiarom i nietoksycznemu składowi mogą one być wbudowane w ludzkie ciało w celu wspierania terapii, lub zasilania urządzeń w nie wbudowanych.

biosuperkondensatory

biosuperkondensatory

Nowa technologia jest przedstawiana jako obiecująca podstawa dla przyszłych urządzeń biomedycznych, które byłyby wszczepiane w ciało. Takie systemy mogą obejmować proste rozwiązania techniczne, takie jak maleńkie czujniki do monitorowania krwi lub większe, bardziej skomplikowane systemy do, na przykład, dozowania insuliny lub wspomagania niewydolnego organu. Systemy wszczepiane w ciało muszą być bezpieczne, małe i mieć wystarczającą moc do działania — a kwestia zasilania jest w większości przypadków największą przeszkodą dla technologii wszczepialnej. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz w Niemczech opracowali rozwiązanie tego problemu, i to w niewiarygodnie małej obudowie.

Zobacz też: Redmi Buds 3 Pro, Mi Electric Scooter 3 i inne nowości Xiaomi już w Polsce

Badacze skupili się w szczególności na biosuperkondensatorach, które są bardzo małymi superkondensatorami wykonanymi z biokompatybilnego materiału i które mogą pobierać energię z ciała. Do tej pory najmniejsze z tych urządzeń mierzyło 3 mm sześcienne, co zostało przebite przez najnowszy prototyp: jego objętość wynosi zaledwie 0,001 mm sześciennego. Dzięki temu biosuperkondensator jest w stanie dostarczyć napięcie do 1,6 V, chociaż jak już wyżej zostało podkreślone — natężenie prądu jest już znacznie niższe. Badania donoszą, że ten mikrosuperkondensator był w stanie zasilić zintegrowany system czujników, który mierzy wartość pH krwi. Ponadto, system magazynowania energii był w stanie poradzić sobie z realistycznymi warunkami panującymi w naczyniach krwionośnych w symulowanych kanałach mikroprzepływowych, które imitowały zmiany ciśnienia i przepływu krwi.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy