Rosja opuści ISS

Rosja znajduje pęknięcia w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zaczyna się starzeć. Obiekt ten składa się z wielu modułów, z których każdy ma inne punkty połączenia i daty produkcji, ale kiedy jeden zawiedzie, jest szansa, że reszta ucierpi. Co prawda są pewne systemy mające temu zapobiegać, jednak nie są one gwarantem bezpieczeństwa, a jedynie zwiększają jego poziom. Dlatego też każde uszkodzenie jest potencjalnie tak groźne. Rosjanie natomiast właśnie odkryli pęknięcia w strukturze stacji.

Pęknięcia ISS

Pęknięcia ISS

W ostatnim czasie najwięcej problemów jest z  rosyjskimi modułami. To właśnie w jednym z nich kilka miesięcy temu był wyciek powietrza i to właśnie rosyjski moduł badawczy poruszył całą stację jednym przypadkowym zapłonem pędnika. Dokładnie to samo stało się z Nauką pod koniec lipca. Teraz jednak sprawa wygląda o wiele gorzej. Otóż odkryto nowe pęknięcia w jednym z segmentów ISS. 

W niektórych miejscach na module Zarya znaleziono powierzchowne pęknięcia. To bardzo źle. Te szczeliny zaczną się w końcu rozszerzać.

— Powiedział główny inżynier korporacji rakietowo-kosmicznej Energia Władimir Sołowjow.

Zobacz też: Nie nazywaj dziecka Game Pass – to niewiarygodne, że trzeba o tym przypominać

Szef ESA Josef Ashbacher zasugerował, że Rosja ma nadzieję na kontynuowanie pracy z Międzynarodową Stacją Kosmiczną poza ich obecnymi umowami z pozostałymi organizacjami zaangażowanymi w ISS:

Oczekuje się, że NASA wkrótce podejmie decyzję, czy ISS zostanie przedłużona, czy nie. Z perspektywy europejskiej, z zadowoleniem przyjęlibyśmy przedłużenie, ponieważ uważamy ISS za bardzo ważne laboratorium badawcze.

— Podkreślił specjalista.

Miejmy nadzieję, że w razie problemów stacja będzie mogła dalej funkcjonować po odpięciu felernego modułu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy