Krewetki dla większości to po prostu małe skorupiaki. Części kojarzą się z pysznym posiłkiem, innym z czymś, czego by do ust nie włożyli. Jednak mało kto uważa je za stworzenia z potężnym ciosem. Prawda jest jednak taka, że krewetka modliszka posiada najsilniejszy cios spośród wszystkich zwierząt na naszej planecie. Oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek siły do masy. Nie ma raczej co oczekiwać, że miałaby ona przewagę w ringu z bokserem. Co innego robot nią inspirowany.

Robot z ciosem silnym jak u krekwetki

Kluczem do jej niewiarygodnie silnego ciosu jest przyspieszenie — krewetka modliszka jest w stanie rozpędzić swoje kończyny szybciej, niż pocisk wychodzi z pistoletu. Pojedynczy cios może odrzucić ramiona kraba lub rozbić skorupę. Naukowcy badali, w jaki sposób krewetka modliszka może wygenerować tak potężne uderzenie. W tym celu wykorzystali kamery o dużej prędkości, aby dowiedzieć się więcej o mechanice potężnego ciosu. Badania te mogą utorować drogę małym robotom, które również mają dużą moc.

Zobacz też: Szukasz pracy, kończysz z kredytem – niebezpieczny przekręt z tanią elektroniką w tle

Zespół skonstruował zrobotyzowany model części ciała odpowiadającej za wyprowadzanie ciosu, aby szczegółowo zbadać mechanikę stojącą za uderzeniem. Naukowcy odkryli, że krewetka modliszka posiada parę małych struktur osadzonych w ścięgnach jej mięśni zwanych sklerytami, które działają jak zatrzask dla tej struktury. Można je traktować jak zapadkę w pułapce na myszy, która po zwolnieniu natychmiast uwalnia całe zmagazynowane napięcie w sprężynie pułapki. Co ciekawe, kiedy sklerity się odczepiają, następuje zauważalne opóźnienie. Spekulacje sugerują, że podczas gdy twardówki inicjują odblokowanie w mięśniach, istnieje wtórny zatrzask, który kontroluje ruch.

Zobacz też: Interesuje Cię Japonia? Aplikacje do nauki japońskiego pozwolą zadbać o efekty

Hipoteza ta nie była testowana do czasu tego badania. Zespół zbudował robota i opracował matematyczny model ruchu krewetki. Wyznaczono cztery odrębne fazy uderzenia, począwszy od zatrzaśnięcia sklerytów, a skończywszy na uderzeniu. Odkryto, że po odblokowaniu geometria utrzymuje uderzający wyrostek w miejscu, aż do osiągnięcia punktu nadśrodkowego i rozpoczęcia uderzenia. Robot osiągnął prędkość uderzenia 26 metrów na sekundę. Dalsze badania mogą jeszcze mocniej rozwinąć tę technologię i doprowadzić do powstania robota, który bije jeszcze mocniej.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.