Chiny chcą stworzyć największy statek kosmiczny

Chiny pracują nad naprawdę gigantycznymi statkami kosmicznymi

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Największymi statkami kosmicznymi, które wlatywały na orbitę były promy kosmiczne. Statki kosmiczne obecnej generacji, które przenoszą astronautów w przestrzeń kosmiczną, są raczej małe, wyglądem przypominają bardziej kapsuły z ery Apollo. Nie oznacza to jednak, że duże konstrukcje odeszły w niepamięć już na zawsze. Masywny statek kosmiczny ułatwiłby podróże w głąb kosmosu w celu zbadania Marsa i innych interesujących obiektów.

Chiny chcą stworzyć największy statek kosmiczny

Chiny chcą stworzyć największy statek kosmiczny

Masywne statki kosmiczne mają więcej miejsca na paliwo, żywność i wodę dla załogi eksplorującej kosmos. Oferują też więcej przestrzeni życiowej, co również ma olbrzymie znaczenie. Chińska Narodowa Fundacja Nauk Przyrodniczych wzywa naukowców do udziału w projekcie, który będzie trwał pół dekady i ma na celu zbadanie mechaniki tego, co nazywa ultra-dużym statkiem kosmicznym o rozpiętości kilometrów. Masywny statek kosmiczny tej skali zostałby zbudowany na orbicie, ponieważ nie byłby w stanie wystartować z powierzchni Ziemi. 

Zobacz też: Mapy Google trafiają na…. NES-a – ta konsola jeszcze nie raz nas zaskoczy

gdyby faktycznie powstał, to aby się na niego dostać, astronauci opuszczą Ziemię w kapsułach obecnej generacji i zadokują w nim na orbicie przed udaniem się do miejsca docelowego misji. Statek kosmiczny zbudowany na taką skalę byłby w stanie pozostać na orbicie przez długi czas i być w dużej mierze samowystarczalne. Jednym z dziwnych aspektów planu jest to, że budżet wynosi 2,3 miliona dolarów. Zakłada się, że kwota ta jest przeznaczona wyłącznie na studium wykonalności. Za taką sumę nie można by zacząć budować nawet małej kapsuły. Można się założyć, że statek kosmiczny o długości wielu kilometrów kosztowałby więcej, niż budżet niejednego państwa.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy