iPhone jest zagrożeniem dla rozruszników serca

Nowe iPhone mogą być zagrożeniem dla osób z chorobami serca – konieczna jest ostrożność

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

FDA opublikowało nowy raport, który zaleca pacjentom z wszczepionymi urządzeniami medycznymi, takimi jak rozruszniki serca lub defibrylatory trzymać smartfony i urządzenia IoT co najmniej 15 centymetrów od nich.Tym samym podtrzymane zostają poprzednie z zaleceń wydanych przez agencję. Wszystko z powodu coraz większej liczby zgłoszeń informujących o zakłóceniach wynikających z obsługi elektroniki blisko nich. Dochodzenie było związane z Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego. Okazuje się, że zalecenia Apple nie są bezpodstawne.

iPhone jest zagrożeniem dla rozruszników serca

iPhone jest zagrożeniem dla rozruszników serca

Naukowcy dokonali przeglądu niedawno opublikowanych artykułów opisujących potencjał nowszych telefonów i urządzeń typu wearables z magnesami o wysokim natężeniu pola magnetycznego do tymczasowego zakłócania normalnego działania zaimplantowanych elektronicznych urządzeń medycznych. Na podstawie analizy tych wcześniej opublikowanych badań, zespół przeprowadził własne testy, aby potwierdzić i opracować odpowiednie zalecenia dla pacjentów i opiekunów medycznych. W opracowaniu podkreślono, że wszczepione elektroniczne urządzenia wspomagające pracę serca mają czujnik magnetyczny dodany na wypadek, gdyby użytkownik był poddawany procedurze z potencjałem zakłóceń elektromagnetycznych lub gdy jego implant musi być wyłączony podczas leczenia.

Zobacz też: Nowe Face ID w iPhone 13 zaiskrzy, Touch ID się nie ziści

Problemem dla pacjentów z tymi wszczepionymi urządzeniami jest to, że funkcja ta może zostać przypadkowo uruchomiona w przypadku wystawienia na działanie pola magnetycznego o natężeniu większym niż 10G. Zazwyczaj magnesy w tym zakresie siły są łatwe do uniknięcia, ponieważ znajdują się wewnątrz głośników lub elektronarzędzi. Jednak, gdy zespół przetestował modele iPhone 12 i Apple Watch 6 w różnych odległościach, odkrył, że wszystkie urządzenia mają pola magnetyczne znacznie wyższe niż 10G w dość małej odległości. Były one wystarczająco silne, aby zmusić wszczepione urządzenia medyczne do przejścia w tryb uśpienia. Jednak powyżej 15 centymetrów od urządzenia zagrożenie to całkowicie znika.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy