Grupa aktywistów-hakerów z Białorusi zinfiltrowała prawie każdy element autorytarnego rządu tego kraju, próbując obalić reżim Łukaszenki. Hakerzy, znani jako Belarus Cyber Partisans, udostępnili informacje, które znaleźli we wrażliwych sieciach policyjnych i rządowych. Po raz pierwszy zaczęli niszczyć strony rządowe w akcie protestu we wrześniu 2020 roku po spornych wyborach w kraju, w których zwycięstwo Aleksandra Łukaszenki zostało powszechnie uznane za sfałszowane. Przy okazji na Telegramie publikują również informacje, które uzyskują w trakcie przeprowadzania ataków. 

Hakerzy atakują Łukaszenkę

Hakerzy atakują Łukaszenkę

Grupa poinformowała publikacje, że składa się z 15 ekspertów IT i cyberbezpieczeństwa pracujących w sektorze technologicznym kraju. Grupa podkreśla, że żaden z nich nie jest profesjonalnym hakerem. Warto jednak mieć na uwadze, że to niekoniecznie musi być prawda. Grupa może chcieć w ten sposób zmylić organy ścigania. Wróćmy jednak do jej dokonań. Ostatnie ataki cyfrowych partyzantów dały im dostęp do nagrań z dronów z rządowego tłumienia protestów w zeszłym roku oraz do bazy danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczącej nadzoru nad telefonami komórkowymi. Najwyraźniej uzyskali również dostęp do nagrań audio służb ratunkowych, a także do nagrań wideo z kamer monitorujących prędkość na drogach. Dane, które grupa ujawniła w ciągu ostatnich tygodni, obejmują listy rzekomych informatorów policyjnych, dane osobowe najwyższych urzędników państwowych i szpiegów, nagrania z policyjnych dronów i aresztów oraz tajne nagrania przechwycone przez rządowy system podsłuchów.

Zobacz też: Jeden pierścień, by płacić – Tapster z ciekawym pomysłem na płatności zbliżeniowe

Warto dodać, że Belarus Cyber Partisans otrzymują wsparcie od innej grupy o nazwie BYPOL złożonej z byłych funkcjonariuszy reżimu. Ten dostarcza im informacji o tym, jak infiltrować organizacje rządowe i strukturę baz danych administracji. W zamian Cyberpartyzanci dostarczają grupie informacje, które mogą być wykorzystane do badania przestępstw reżimu. BYPOL publikuje informacje na własnym kanale Telegram i tworzy filmy dokumentalne.

Źródło: Engadget