Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich już za dwa tygodnie w Kielcach

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Od 10 do 12 września w Kielcach będą miały miejsce Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich (ERC — European Rover Challenge). To już VII edycja tego wydarzenia. Urozmaiceniem zawodów będą pokazy naukowo-technologiczne i prelekcje przedstawicieli agencji kosmicznych. Gospodarzem jest Politechnika Świętokrzyska.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich — co w programie?

Wiceszef NASA Robert Cabana, dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA analizowała zdjęcia nadsyłane przez łaziki marsjańskie, a także były dyrektor kreatywny Walt Disney Imagineering, Billy Almon — to wybrani prelegenci VII edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. Ich anglojęzyczne wykłady będą transmitowane online i tłumaczone na żywo. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie imprezy. Same zawody odbędą się w dwóch formułach na torze w Kielcach. Arena zmagań dla marsjańskich łazików to odtworzony wulkaniczny obszar Elysium Planitia.

Czytaj także: Kolej przyszłością transportu w Europie? Wyzwania klimatyczne impulsem do rozwoju

Organizatorzy ERC 2021 pierwszy dzień wydarzenia chcą poświęcić Marsowi. Eksperci opowiedzą o eksploracji Czerwonej Planety, a także o poszukiwaniu na niej śladów życia. Prelekcje poprowadzą przedstawiciele NASA. W drugim dniu imprezy w centrum zainteresowania będzie Księżyc. Jedną z atrakcji będzie możliwość zdalnej rozmowy z Andrew Chaikinem – autorem książki Człowiek na Księżycu. Program Apollo. W ostatnim dniu eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA oraz przedstawiciele różnych firm opowiedzą natomiast o wykorzystaniu kosmicznych technologii w codziennym życiu.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy