Kolej przyszłością transportu

Kolej przyszłością transportu w Europie? Wyzwania klimatyczne impulsem do rozwoju

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Choć przez długi czas możliwości pociągów nie były w pełni doceniane, to obecne wyzwania klimatyczne pokazują, że kolej może być przyszłością transportu. Oczywiście w przypadku, gdy będzie odpowiednio zmodernizowana i nowoczesna. O działaniach w tym zakresie mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Kolej przyszłością transportu?

Podczas gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju eksperci zgodnie stwierdzili, że rozwój transportu kolejowego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego Polski. Specjalnym gościem wydarzenia był Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Linii Kolejowych, który 8 lipca objął funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).

Przez wiele lat transport kolejowy był niedoceniany i traktowany jako relikt przeszłości. Tymczasem aktualne wyzwania klimatyczne, w tym ogłoszenie planu osiągniecia zerowej emisyjności w Unii Europejskiej do 2050 roku, dały nowy impuls do rozwoju kolei — powiedział Krzysztof Mamiński. Prezes PKP S.A. zwrócił uwagę na to, że pociągi wytwarzają ponad 3 razy mniej CO2 niż samochody i 8 razy mniej od samolotów.

Kolej ekologiczna i przyjazna pasażerom to kolej zmodernizowana i nowoczesna, a z tym w naszym kraju bywa różnie. Prezes PKP S.A. twierdzi jednak, że do 2023 roku w ramach Projektu Inwestycji Dworcowych ponad 200 obiektów w całej Polsce przejdzie modernizację lub zostanie wybudowanych od nowa. Koszt to ok. 2 mld zł, natomiast 19 mld zł ma kosztować program PKP Intercity Kolej Dużych Inwestycji.

Czytaj także: Google umie cieszyć się z małych rzeczy, więc przez 2 minuty opowiada o złączu słuchawkowym

W ramach projektu zakupionych zostanie m.in. 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych, 81 nowych wagonów pasażerskich oraz 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych – zapewnia Krzysztof Mamiński. W takim razie czekamy na efekty.

źródło: PAP MediaRoom

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy