zasięg LTE od Play

Play twierdzi, że w jego zasięgu jest 99% Polaków i 98% powierzchni kraju

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Play opublikował raport Co zmienił COVID? Play i klienci podczas pandemii — wynika z niego, że 98% powierzchni Polski i 99% Polaków jest w zasięgu sieci fioletowego operatora. Zużycie danych komórkowych wzrosło o w Polsce o 60% w porównaniu do okresu przed pandemią. Wzmożony ruch w sieci można było zaobserwować wraz z rozpoczęciem lockdownu.

Play: 98% powierzchni kraju jest w naszym zasięgu

98% powierzchni w zasięgu Play

W komunikacie poświęconym raportowi fioletowego operatora możemy przeczytać, że odsetek Polaków znajdujących się w zasięgu sieci Play przekroczył 99%. Operator twierdzi również, że jego zasięg pokrywa 98% powierzchni naszego kraju. Play chwali się, że podczas pandemii uruchomił ponad 1000 stacji bazowych oraz wdrożył ponad 60 inicjatyw dla klientów, takich jak dodatkowe pakiety internetu i przedsięwzięcia zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

Zużycie danych komórkowych w porównaniu do okresu przed pandemią wzrosło o 60%. Można powiedzieć, że pierwsze 15 miesięcy trwania pandemii COVID-19 było dla operatorów cza­sem permanentnego tzw. “efektu sylwestra”, czyli jednego dnia w roku, gdy miliony użytkowników sieci w jednym momencie komunikują się ze sobą — mówi Michał Ziółkowski, Chief Technical Officer i członek zarządu odpowiedzialny za rozwój infra­struktury w Play.

Kiedy ogłoszono pierwszy lockdown (marzec 2020), średni czas trwania rozmowy telefonicznej w sieci Play wzrósł z ok. 2 mi­nut i 30 sekund do 3 minut i 30 sekund. Takie porównanie nie robi wielkiego wrażenia, jednak fioletowy operator zaznacza, że w skali sieci oznacza to, iż miliony klientów rozmawiało po kilkadziesiąt minut lub dłużej. Wiele osób powróciło do pisania SMS-ów, choć wcześniej popularność tej formy kontaktu spadała ze względu na komunikatory internetowe. Zmianie uległ rozkład ruchu w sieci — więcej danych przesyłano przed południem, a mniej wieczorem.

Czytaj także: Jeden kolor to za mało? Xiaomi pracuje nad smartfonem ze specjalnymi plecami

Play poinformował również, że czeka przetarg na nowe częstotliwości dla 5G (tzw. pasmo C 3,4-3,8 GHz). Operator zapewnia, że jest finansowo i organizacyjnie przygotowany na intensywną rozbudowę infrastruktury sieciowej.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy