ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
James Webb sprawny po incydencie z opaską

To była długa podróż – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest gotowy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA potwierdziła, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomyślnie zakończył wszystkie swoje testy. Dzięki skrupulatnej pracy Inżynierów z Northrop Grumman mamy pewność, że James Webb będzie w pełni sprawny po dotarciu na orbitę. Teraz urządzenie jest przygotowywane do transportu na miejsce wystrzelenia. Możliwe więc, że kilkunastoletnia saga przesuwania startu właśnie się zakończyła.

James Webb ukończony

James Webb ukończony

Teleskop Jamesa Webba jest najbardziej skomplikowanym kosmicznym obserwatorium na świecie. Oczekuje się, że będzie znaczącym ulepszeniem obecnych teleskopów orbitalnych, takich jak Hubble. Teraz gdy testy zostały zakończone, trwają operacje transportowe, aby bezpiecznie dostarczyć teleskop na miejsce startu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Droga teleskopu do miejsca wystrzelenia będzie obejmować podróż przez Kanał Panamski. NASA spodziewa się, że przygotowania do transportu zostaną zakończone we wrześniu. Kierownik programu Webb, Gregory L Robinson, powiedział, że zespół stojący za teleskopem był niezwykle zaangażowany w swoją pracę. Sam natomiast jest podekscytowany, że teleskop będzie w drodze, aby rozpocząć swoją misję naukową.

Zobacz też: Szykuj oszczędności – cena iPhone 13 zawstydzi Twój portfel

W czasie, gdy trwają operacje związane z transportem, przeprowadzane są testy innych aspektów wspierających misję teleskopu. Na przykład, zespoły w Centrum Operacji Misyjnych teleskopu w Baltimore sprawdzają obecnie sieć komunikacyjną, z której teleskop będzie korzystał w przestrzeni kosmicznej. Zespół przeprowadza również próby startowe. Kiedy teleskop dotrze na miejsce startu, zostanie skonfigurowany do lotu. Konfiguracja obejmuje różne kontrole, aby upewnić się, że nie doszło do uszkodzeń podczas transportu. Webb będzie miał także zatankowane zbiorniki z paliwem, aby zasilić silniki napędowe, które pomogą mu utrzymać się na orbicie. Gdy Webb znajdzie się na orbicie, przejdzie sześciomiesięczny proces rozruchu. Po jego zakończeniu, zakładając, że wszystko zadziała tak, jak należy, teleskop będzie gotowy do rozpoczęcia swojej misji naukowej.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy