Nowy typ planet zdatnych do zamieszkania

Planeta nie musi być podobna do Ziemi, żeby nadawała się na nasz nowy dom – naukowcy mają nowego kandytata

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Astronomowie używają wielu instrumentów do skanowania nieba w poszukiwaniu egzoplanet, na których mogłoby powstać życie. Zazwyczaj poszukiwania te polegają na poszukiwaniu obiektów podobnych do Ziemi pod względem rozmiaru, temperatury i masy. Planety te muszą również posiadać skład atmosfery podobny do naszego, aby oddychanie było na nich możliwe. Wielu naukowców jednak uważa, że takie podejście nie ma sensu i możliwe byłoby życie ludzkie także na obiektach o zupełnie innych cechach — przynajmniej niektórych.

Nowy typ planet zdatnych do zamieszkania

Nowy typ planet zdatnych do zamieszkania

Astronomowie pracujący nad nowymi badaniami uważają, że udało im się zidentyfikować nowy typ planet nadających się do zamieszkania, zwanych planetami Hyceńskimi. Chodzi tu o obiekty pokryte globalnym oceanem i posiadające bogatą w wodór atmosferę. Naukowcy twierdzą, że planety te są bardziej liczne i łatwiejsze do zaobserwowania niż planety podobne do Ziemi. Ta nowa klasa egzoplanet może zaoferować astronomom zupełnie nowe podejście do poszukiwania potencjalnie nadających się do zamieszkania światów. Do tej pory naukowcy zidentyfikowali wiele kandydatek na planety typu Hyceana i wszystkie są zarówno większe jak i cieplejsze od Ziemi. Jednakże wszystkie te planety posiadają cechy wymagane do tego, aby gościć duże oceany, które potencjalnie mogą wspierać życie mikrobiologiczne.

Zobacz też: Saints Row za darmo w Epic Games Store – dziś można dostać jeszcze trzy inne gry

Egzoplanety oceaniczne również przetrwają w większej strefie zamieszkiwalnej niż planety podobne do Ziemi. Oznacza to, że mogą być zdolne do podtrzymania życia, mimo że znajdują się poza strefą Goldilocksa wymaganą dla planet podobnych do Ziemi, aby mogły być gospodarzami życia. Niedawno przeprowadzono badania na miniświecie podobnym do Neptuna o nazwie K2-18b i stwierdzono, że planeta może podtrzymywać życie. Oczywiście w ich przypadku funkcjonowanie bez skafandrów lub habitatów nie byłoby możliwe. Jednak potencjalna kolonizacja miałaby być o wiele prostsza. Dodatkowo istnieją na nich warunki umożliwiające występowanie życia.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy