Naukowcy z Imperial College London pracują nad zaprojektowanymi żywymi materiałami (ELMs), które mają wykorzystywać zdolność do gojenia i uzupełniania materiałów wrodzoną w biologii. Naukowcy uważają, że ELM reagują na uszkodzenia powstałe w trudnych warunkach, wykorzystując zintegrowany mechanizm określany jako system i reakcja. Dalsze badania mogą doprowadzić do powstania materiałów zdolnych do wykrywania i leczenia uszkodzeń w świecie rzeczywistym.

Żywe materiały

Żywe materiały

Potencjalne zastosowania tego materiału w świecie rzeczywistym obejmują szyby przednie zdolne do leczenia własnych pęknięć, drogi, które mogą samodzielnie naprawiać wyboje oraz samoloty, które mogą leczyć wszelkie uszkodzenia zewnętrzne. Pojawienie się materiałów zdolnych do samoregeneracji mogłoby znacznie ograniczyć konieczność konserwacji wszelkiego rodzaju produktów stosowanych na całym świecie. Tym samym upadek smartfona byłby o wiele mniejszym problemem, nawet w przypadku gdyby się rozbił. Ot, wystarczyłoby tylko poczekać, aż czas wyleczy rany.

Zobacz też: Prywatność w sieci to fikcja? „Skala szpiegowania nigdy nie była tak duża”

Pierwsze tego typu badania miały miejsce już w przeszłości, kiedy to naukowcy stworzyli żywe materiały z wbudowanymi czujnikami wykrywającymi zmiany środowiskowe. Obecnie badacze posunęli się o krok dalej, tworząc żywe materiały, które mogą wykrywać zmiany i reagować na nie poprzez samoleczenie. Naukowcy zademonstrowali projekt i budowę materiałów opartych na celulozie bakteryjnej. ELMs są tworzone przy użyciu genetycznie zmodyfikowanych bakterii Komagataeibacter rhaeticus, które produkują fluorescencyjne kultury 3D w kształcie kuli, zwane sferoidami. Badacze projektu użyli dziurkacza, aby uszkodzić grubą warstwę celulozy bakteryjnej i włożyli świeżo wyhodowane sferoidy w otwory. Po trzydniowym okresie inkubacji materiał naprawił się w sposób stabilny strukturalnie, a jego konsystencja i wygląd zostały przywrócone. Następnym krokiem w badaniach jest opracowanie bloków budulcowych sferoid o różnych właściwościach i połączenie ich z innymi materiałami. Materiały, z którymi naukowcy mają nadzieję połączyć sferoidy to bawełna, grafit i żelatyny.

Źródło: SlashGear