oszustwo SMS 1000 zł

Nie, nie wygrałeś 1000 zł, ale możesz stracić większą kwotę, jeśli klikniesz ten link

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Cyberprzestępcy ponownie w akcji. Tym razem przygotowali oszustwo, w ramach którego rozsyłają wiadomości SMS o rzekomej wygranej 1000 zł. Tak naprawdę odbiorcy tego komunikatu oczywiście nic nie wygrali, ale jeśli klikną link z SMS-a i będą postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlonej stronie, mogą skończyć z pustym kontem bankowym.

1000 zł wygrane w loterii, czyli kolejne oszustwo SMS

Oszuści wysyłają SMS-y pod losowe numery telefonów. Treść sugeruje, że odbiorca wygrał 1000 zł w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Żeby zwiększyć wiarygodność wiadomości nadawcą jest “LoteriaC0V”, a przesyłane domeny składają się ze słów mających na celu przekonać potencjalną ofiarę do kliknięcia w otrzymany link np. loteria, szczepionka, narodowa i nagrody — informuje CERT Polska.

Cyberprzestępcy za pomocą wiadomości SMS sugerują nam, że musimy potwierdzić nasze dane, by odebrać nagrodę. W tym celu mamy wejść w załączony link i postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami. Oczywiście pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować się do tych instrukcji.

Czytaj także: Fałszywa aplikacja mObywatel — pod żadnym pozorem jej nie instaluj!

Strona, do której prowadzi link, to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod PayU. Jeśli wpiszemy w nim dane do naszej bankowości elektronicznej lub karty płatniczej, umożliwimy oszustom przejęcie naszego konta bankowego. Pamiętajcie, by nie klikać podejrzanych linków otrzymanych SMS-em lub mailem.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy