Wzrost możliwości umysłowych na starość

Mądrość przychodzi z wiekiem? Nowe badania naukowe odnoszą się do tego mitu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Starsi ludzie często podkreślają, że mądrość przychodzi z wiekiem. Młodsi natomiast często uważają, że człowiek na starość głupieje. Jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie przynosi nam nauka. Związany z wiekiem spadek zdolności poznawczych jest dobrze znanym tematem. Okazuje się jednak, że starzenie się nie jest całkowicie złą wiadomością, jeśli chodzi o zdolności umysłowe. Według nowego badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne Uniwersytetu Georgetown, dwie krytyczne umiejętności umysłowe mogą faktycznie poprawiać się z wiekiem, umożliwiając starszym osobom lepsze radzenie sobie z nowymi danymi i wyłapywanie ważnych informacji. I zanim przejdziemy dalej, warto podkreślić, że mogą, ale nie muszą.

Wzrost możliwości umysłowych na starość

Wzrost możliwości umysłowych na starość

Nowe badanie opiera się na niektórych wcześniejszych badaniach na mniejszą skalę, które wykazały, że starzenie się nie gwarantuje pogorszenia zdolności poznawczych i że w rzeczywistości może je nawet poprawić. Naukowcy sugerują, że może być możliwe poprawienie tych krytycznych umiejętności umysłowych, co pomoże złagodzić spadek efektywności mózgu wynikający ze starzenia się ludzi, a nawet odwrócenie tej tendencji. Wyniki oparto na badaniu 702 uczestników w wieku od 58 do 98 lat, czyli w przedziale wiekowym, w którym starzenie się ma największy wpływ na zmiany poznawcze. Badacze skupili się na trzech kluczowych aspektach poznania: hamowaniu wykonawczym, czuwaniu i orientacji.

Zobacz też: T-Mobile rozbudowuje sieć 5G – łącznie operator ma blisko 2300 stacji

Okazało się, że spośród tych trzech kluczowych funkcji mózgu, tylko czujność pogarsza się z wiekiem. Umiejętność ta polega na byciu przygotowanym i czujnym na nowe informacje. Pozostałe dwie funkcje, orientacja i hamowanie wykonawcze, uległy poprawie wraz z wiekiem, służąc jako solidna podstawa do podejmowania decyzji i samokontroli.

Ludzie powszechnie zakładali, że uwaga i funkcje wykonawcze pogarszają się wraz z wiekiem, pomimo intrygujących wskazówek z mniejszych badań, które poddawały w wątpliwość te założenia. Jednak wyniki naszego dużego badania wskazują, że krytyczne elementy tych zdolności faktycznie poprawiają się podczas starzenia się, prawdopodobnie dlatego, że po prostu ćwiczymy te umiejętności przez całe życie.

— Powiedział główny autor badania, dr Michael T. Ullman.

Wynika więc z tego, że w przypadku ludzi, którzy ćwiczą swój umysł, sprawność intelektualna może się ciągle poprawiać.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy