Nadstała substancja 2D

Naukowcy stworzyli nową formę materii – raczej jej nie spotkamy nigdzie we Wszechświecie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy każdego dnia dowiadują się coraz więcej o mechanice kwantowej. Pomimo wszystkich dotychczasowych osiągnięć, trudno nie odnieść wrażenia, że ledwie dotknęliśmy powierzchni bardzo dziwacznej dziedziny, która może nie zostać w pełni zrozumiana jeszcze przez dziesiątki lat, jak nie setki lat. Tym razem zespołowi austriackich naukowców udało się po raz pierwszy stworzyć dwuwymiarową substancję nadstałą.

Nadstała substancja 2D

Nadstała substancja 2D

Jak wyjaśnia Science Alert, naukowcy pracują nad tym od ponad 50 lat. Pierwszy poważny przełom nastąpił kilka lat temu, gdy z powodzeniem stworzono ciąg kropel w jednym wymiarze, ale teraz udało im się to zrobić w dwóch wymiarach. Warto tu wyjaśnić, że w przypadku struktur jednowymiarowych mowa jest o takich, które są zbudowane z linii pojedynczych atomów, a w przypadku dwuwymiarowych z pojedynczej warstwy atomowej. No dobrze, ale czym są substancje nadstałe? 

Zobacz też: PS Plus w świetnej promocji – roczny abonament na usługę za połowę ceny

Otóż są one kwantowym stanem materii, w którym atomy są ułożone w porządku ciała stałego. To, co czyni je niezwykłymi, to fakt, że mogą one również płynąć bez żadnego tarcia, jak superpłyn.

Cząsteczki w stanie nadstałym są zarówno zamknięte w sztywnej strukturze ciała stałego, ale jednocześnie zdelokalizowane, co pozwala im zachowywać się jak fala i swobodnie przepływać bez tarcia przez inne całe ciało stałe.

— Wyjaśnia Bruno Laburthe-Tolra.

Mając teraz do dyspozycji dwa wymiary, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się znacznie więcej o tym dziwacznym stanie materii.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy