Edge na Xbox One i Series X/S

Xbox Series X/S to konsole, które pokochają fani klasycznych gier z PlayStation

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dlaczego jednak fani PlayStation mieliby pokochać konsolą rywala swojej ukochanej marki? Odpowiedź jest prosta: emulacja. Emulatory gier istnieją od dawna i są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby umożliwić granie w gry retro, które nie są już produkowane, na innych platformach. Jednym z bardziej popularnych emulatorów dostępnych obecnie jest DuckStation, który emuluje gry PS1 na innych platformach. I jak się okazuje nie chodzi tu tylko o PC-ty.

Emulator PS1 na Xbox Series X/S

DuckStation został przeportowany na konsole obecnej generacji, cyli Xbox serii X i S. Program ten może wykorzystać dużą moc konsol do podniesienia rozdzielczości klasycznych gier nawet 16-krotnie. Dzięki temu można będzie zagrać w gry z dzieciństwa, które będą wyglądały tak, jak je zapamiętaliśmy, a nie tak jak wyglądały w rzeczywistości. A raczej wyglądałyby w rzeczywistości, gdyby ktoś je uruchamiał na dużym telewizorze LCD/OLED, a nie małym pod względem powierzchni ekranu CRT.  W sieci pojawiło się wideo, które można obejrzeć powyżej, pokazujące DuckStation działające na nowej konsoli Xbox w natywnej rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Po uruchomieniu emulatora na nowych konsolach Xbox gracze mają również możliwość włączenia funkcji True Color Rendering. Włączenie tej funkcji wyłącza efekt dithering, stosowany w grach wideo na oryginalnej konsoli PlayStation. Użytkownicy mogą także włączyć funkcję Texture Filtering, która wygładza tekstury obiektów 3D po ich powiększeniu. Gracze Xbox mają również możliwość naprawienia wypaczania tekstur, które było standardem na PlayStation z powodu problemów konsoli z liczbami zmiennoprzecinkowymi.

Zobacz też: Lasery mają zrewolucjonizować energetykę termojądrową – konkurent tokamaków

Użytkownicy są ostrzegani, że włączenie niektórych z tych funkcji będzie wymagało od konsoli znacznej mocy obliczeniowej. Jednak wymagana moc procesora nie wydaje się nadwyrężać Xbox Series S, co widać na powyższym filmie. Warto zauważyć, że uruchamianie oryginalnych gier PlayStation w 60 klatkach na sekundę może powodować problemy w przypadku niektórych tytułów, ponieważ szybkość rozgrywki w ich przypadku jest zależna od klatkarzu. Na szczęście gry można uruchamiać z oryginalnym wskaźnikiem FPS.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy