Facebook pozwany w sprawie morderstwa

Wielki cios w antyszczepionkowców – Facebook zablokował tysiące kont

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Od początku pandemii koronawirusa, Facebook zajął znacznie twardsze stanowisko w sprawie dezinformacji zdrowotnej niż w przeszłości. Tym samym portal skasował miliony postów za udostępnianie dezinformacji. Teraz wiemy, jak wiele kont, grup i stron zostało zbanowanych na platformie za wielokrotne łamanie tych zasad: 3000.

Facebook skasował 3000 kont antyszczepionkowców

Facebook skasował 3000 kont antyszczepionkowców

Facebook udostępnił statystyki w ramach swojego raportu egzekwowania standardów społeczności, który mierzy, jak firma egzekwuje swoje zasady. Liczba ta może wydawać się niska, biorąc pod uwagę ogromną ilość dezinformacji na Facebooku o pandemii i szkodliwości szczepionek. Facebook zwrócił jednak uwagę, że usunął ponad 20 milionów postów i przypiął ponad 190 milionów etykiet ostrzegawczych. Z drugiej strony te nie zawsze pojawiały się w tekstach związanych z COVID-19 czy szczepionkami. Nawet jeden z naszych tekstów nie wspominający o żadnej z tych kwestii został kiedyś oznaczony.

Zobacz też: Polski opozycjonista dziękuje Apple. CBA nie było w stanie złamać zabezpieczeń jego iPhone’a

Warto także dodać, że głównym źródłem dezinformacji jest tak naprawdę zaledwie garstka osób. Inne po nich tylko powtarzają. Oczywiście działania Facebooka same w sobie także niosą pewne niepokoje. Serwis w ten sposób rości sobie prawo do ustalania, co jest prawdą, a co nie. I o ile w przypadku pandemii i skuteczności szczepionek dość łatwo to zweryfikować dzięki źródłom naukowym, tak w przyszłości takie działania w znacznie bardziej subiektywnych kwestiach mogą okazać się niebezpieczne społecznie i godzące w wolność słowa.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy