Fałszywa aplikacja mObywatel

Fałszywa aplikacja mObywatel — pod żadnym pozorem jej nie instaluj!

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Cyberprzestępcy nie próżnują. Jedno z ich najnowszych dokonań to fałszywa aplikacja mObywatel dostępna w… fałszywym sklepie Google Play. Zainstalowanie programu na smartfonie może mieć fatalne skutki.

Fałszywa aplikacja mObywatel, czyli nowe oszustwo

Zespół CERT Polska zaobserwował nową kampanię prowadzoną przez cyberprzestępców. Oszuści rozsyłają SMS-y, których rzekomym nadawcą ma być mObywatel. W treści wiadomości zachęcają do zainstalowania rządowej aplikacji, która ma być niezbędna do sprawdzenia daty szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Link umieszczony w SMS-ach prowadzi do podrobionej witryny sklepu Google Play. Próbując pobrać z niej mObywatela zainfekujemy naszego smartfona złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien. Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami — ostrzega CERT Polska.

Czytaj także: Opłata za brak aktywności na koncie PayPal — UOKiK wszczyna postępowanie

Trzeba przyznać, że tym razem cyberprzestępcy naprawdę się postarali. Wykorzystali oni głośny temat dotyczący wielu osób (zapisy na szczepienia), a także popularną, rządową aplikację. Podrobiona witryna sklepu Google Play na pierwszy rzut oka bardzo przypomina prawdziwą. Skrócony link z SMS-a może wprawdzie budzić pewne podejrzenia, ale wiele osób mimo to może dać się nabrać. Poinformujcie o tym oszustwie znajomych i rodzinę, która należy do mniej zaawansowanych użytkowników smartfonów i internetu.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy