Proteza na powietrze

Protezy przyszłości będą na powietrze – zapowiada się zmiana na lepsze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

MIT stworzył miękką, nadmuchiwaną, zrobotyzowaną rękę, która ma przywrócić amputowanym osobom kontrolę dotykową, utraconą w przypadku tradycyjnej protezy. Inżynierowie pracujący nad projektem chcą pomóc ponad 5 milionom ludzi na całym świecie, którzy przeszli amputację. Wiele protez używanych na całym świecie to nic innego jak metalowe haki lub sztuczne plastikowe ręce, które się nie ruszają, lub są zbyt sztywne.

Proteza na powietrze

MIT ma nadzieję wzmocnić rosnącą liczbę przegubowych protez robotycznych, które wykorzystują sygnały z mięśni szczątkowych części kończyny pozostałej po amputacji. Te szczątkowe sygnały mięśniowe pozwalają tym zaawansowanym technologicznie protezom naśladować ruchy zamierzone przez użytkownika. Jednakże jedną z głównych wad komercyjnych neuroprotetyków jest to, że są one niezwykle drogie — niektóre z nich kosztują dziesiątki tysięcy dolarów. Typowe urządzenia są również zbudowane wokół sztywnych metalowych szkieletów i wymagają silników elektrycznych, co czyni je ciężkimi. Inżynierowie z MIT we współpracy z partnerami z Uniwersytetu Shanghai Jiao Tong zaprojektowali miękką i potencjalnie niedrogą neuronową protezę ręki. Podczas testów osoby po amputacji mogą używać protez opracowanych przez MIT do wykonywania codziennych czynności, takich jak zapinanie walizki, nalewanie napoju czy głaskanie kota.

Zobacz też: Dzieci narażone na porażenie prądem — lekceważenie zasad może mieć tragiczny finał

Naukowcy twierdzą, że ich miękki twór działa równie dobrze, a czasem nawet lepiej niż sztywne i droższe urządzenia neuroprotetyczne. Nowa proteza została zbudowana z wykorzystaniem systemu, który oferuje dotykowe sprzężenie zwrotne, dzięki czemu proteza zapewnia podstawowe doznania dla kończyny szczątkowej użytkownika. Możliwe nawet, że mózg z czasem będzie je interpretował jak sygnał z dłoni. Projekt MIT waży około ćwierć kilograma i kosztuje około 500 dolarów za niezbędne komponenty. Chociaż urządzenie nie zostało jeszcze skomercjalizowane, naukowcy twierdzą, że jego wydajność jest już podobna lub lepsza od istniejących urządzeń neuroprotetycznych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy