Boston Dynamics Atlas skacze i robi salta

Niby robot, a zwinny jak małpa – Boston Dynamics znów zaskakuje

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Boston Dynamics ma nowych właścicieli, ale to nie spowolniło pracy zespołu robotyków nad nauczeniem Atlasa nowych umiejętności: tym razem na niestandardowym kursie parkour. Dwunożny bot już od pół dekady popisuje się swoimi ludzkimi zdolnościami, ale choć odtworzenie gimnastyki, która trafia na TikTok, może wydawać się dziwnym celem Boston Dynamics, w rzeczywistości firma twierdzi, że ma ona wiele zastosowań w świecie rzeczywistym.

Boston Dynamics Atlas skacze i robi salta

W przypadku tej konkretnej demonstracji po raz pierwszy dwa roboty Atlas biorą udział w tym samym treningu parkour w tym samym czasie. To około 90 sekund przeskakiwania przeszkód i wykonywania salt, przerywanych bieganiem i gwałtownymi zwrotami. Robi więc rzeczy, z którymi sporo osób mogłoby mieć poważny problem — chociaż nie powinno. Najważniejsze jest jedna to, że sam kurs nie jest zaprogramowany. Choć dla Boston Dynamics byłoby łatwiej, gdyby mogli po prostu załadować wszystkie wymagane ruchy, a następnie kazać Atlasowi wykonywać je po kolei, tego rodzaju wstępnie ustalony wzorzec nie jest przydatny w sytuacji, gdy roboty muszą radzić sobie w zmiennym świecie. Zamiast tego programiści uczą Atlasa różnych podstawowych ruchów, a robot sam decyduje, jak je łączyć i wykonywać w zależności od terenu.

Zobacz też: Coraz większa popularność stacji ładowania aut elektrycznych

W tym wariancie parkour robot dostosowuje swoje zachowania na podstawie tego, co widzi. Oznacza to, że inżynierowie nie muszą wstępnie programować ruchów skokowych dla wszystkich możliwych platform i szczelin, które robot może napotkać. Zamiast tego zespół tworzy mniejszą liczbę szablonowych zachowań, które mogą być dopasowane do środowiska i wykonywane online.

— Podkreśla firma.

Zdolność robota do przechodzenia od jednego skomplikowanego zachowania do drugiego i zachowania równowagi i efektywności robi spore wrażenie. Powstałe w ten sposób algorytmy — kształtowane i ograniczane przez takie czynniki jak stosunek siły do wagi, zakres ruchu, a nawet wytrzymałość fizyczna — mają szersze zastosowanie w komercyjnych robotach Boston Dynamics, takich jak robo-pies Spot. Chociaż łatwo jest założyć, że roboty będą silniejsze i sprawniejsze od ludzi to, ludzkie ciało nadal ma swoje zalety. Jednak jeśli chcemy być sprawniejsi na torze przeszkód od robota, to konieczna jest do tego jakakolwiek aktywność fizyczna.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy