Skąd się biorą wybuchy na Słońcu

NASA bada pobliską gwiazdę, która może przypominać młode Słońce

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z NASA przyjrzeli się bliżej gwieździe znajdującej się w pobliżu naszego Układu Słonecznego, która, jak się uważa, może przypominać Słońce w czasach jego młodości. Badanie ma na celu pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak mogło wyglądać nasze Słońce, gdy było młodą gwiazdą i jak mogło ukształtować atmosferę i rozwój życia na Ziemi. Słońce ma obecnie około 4,65 miliarda lat i jest uważane za gwiazdę w średnim wieku. I na nasze szczęście te prawdziwe gwiazdy w tym okresie nie przechodzą kryzysu.

Gwiazda podobna do młodego Słońca

Gwiazda podobna do młodego Słońca

Naukowcy chcą zrozumieć, co takiego było w młodym Słońcu, że umożliwiło ono rozwój życia na naszej planecie. Jedna na dziesięć gwiazd ma cechy wspólne ze Słońcem, a wiele z nich znajduje się we wczesnych stadiach rozwoju. Naukowcy przyglądają się cechom młodych gwiazd podobnych do naszej, aby zrozumieć, jak wyglądała, gdy była młodsza. Gwiazda, którą badają nazywa się Kappa 1 Ceti. Znajduje się ona około 30 lat świetlnych od nas, co jest ogromną odległością, ale w kosmicznym planie rzeczy można ją porównać do sąsiada. Szacuje się, że gwiazda ma od 600 do 750 milionów lat. Ma ona również podobną masę i temperaturę powierzchni jak Słońce.

Zobacz też: Najpotężniejszy Mini PC na rynku – Chuwi stawia sobie bardzo ambitne cele

Naukowcy pracujący nad projektem dostosowali istniejące modele słoneczne, aby przewidzieć niektóre z najważniejszych, ale trudnych do zmierzenia cech Kappa 1 Ceti. Model opiera się na danych pochodzących z różnych misji kosmicznych, w tym z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, misji TESS i NICER oraz misji ESA XMM-Newton. Młodsze gwiazdy znane są z wybuchów wysokoenergetycznych i zwiększonej aktywności w porównaniu do starszych gwiazd. Jednym ze sposobów, w jaki młodsze gwiazdy uwalniają część swojej energii, są intensywne wiatry gwiazdowe, które składają się z plazmy. Ta kieruje się w stronę orbitujących planet i wpływa na ich środowisko. Wiatr gwiazdowy ma znaczący wpływ na planety na każdym etapie rozwoju. Silne i bardzo gęste pochodzące od młodych gwiazd mogą ściskać ochronną tarczę magnetyczną otaczającą planety, czyniąc je bardziej podatnymi na działanie naładowanych cząstek. Ostatecznie, naukowcy mają nadzieję znaleźć gwiazdę podobną do młodego Słońca z orbitującą egzoplanetą na takim etapie rozwoju, na jakim Ziemia była ponad 4 miliardy lat temu. Niestety, na razie nic nie wskazuje na to, że Kappa 1 Ceti posiada egzoplanety.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy