Biometryczna karta od MasterCard i Samsunga

Mastercard rezygnuje z pasków magnetycznych w swoich kartach i stawia na nowocześniejsze alternatywy

Kacper Kościański Kacper Kościański Newsy

Karta debetowa lub kredytowa to coś, co w dzisiejszych czasach posiada niemal każdy z nas. Tego typu środki płatnicze są z nami od naprawdę wielu lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały odejść do przysłowiowego lamusa. Dziś dowiedzieliśmy się, że już niedługo Mastercard zacznie wycofywać się ze stosowania pasków magnetycznych w swoich kartach na rzecz nowocześniejszych alternatyw. Po upływie kilkunastu lat firma całkowicie zrezygnuje z omawianej technologii, bo na rynku są już lepsze rozwiązania i to właśnie na nich zamierza się skupić.

Koniec pasków magnetycznych w kartach Mastercard

Mastercard karty paski magnetyczne

Paski magnetyczne są obecne w kartach debetowych i kredytowych od lat 60. ubiegłego wieku. Nie będzie zatem nadużyciem stwierdzenie, że to już dość wiekowa technologia. Mastercard zdaje sobie z tego sprawę, dlatego firma zapowiedziała, że od 2024 roku rozpocznie proces wycofywania omawianego rozwiązania ze swoich kart. Wówczas nowe karty wydawane w regionach takich jak m.in. Europa nie będą już musiały posiadać paska magnetycznego; wystarczy odpowiedni chip. W Stanach Zjednoczonych „ewolucja” rozpocznie się trochę później, bo w 2027 roku. Wynika to z faktu, że adaptacja kart z chipem w USA jest znacznie wolniejsza niż na Starym Kontynencie.

Zobacz także: Smartfony z Androidem będzie można obsługiwać za pomocą… mimiki twarzy

Od 2029 roku żadna karta Mastercard nie będzie już wyposażana w pasek magnetyczny. Z kolei w 2033 roku firma całkowicie zrezygnuje z omawianej technologii. W latach 90. na rynku pojawiły się chipy zgodne ze standardem EMV, który okazał się znacznie bezpieczniejszy i przystępniejszy. Obecnie rozwiązanie jest wykorzystywane w aż 86% transakcji wykonywanych kartami płatniczymi na całym świecie. Nie da się ukryć, że to najwyższa pora na porzucenie pasków magnetycznych. Nie ma dobrego powodu do wspierania przestarzałej technologii, kiedy na rynku jest już nowsza i zarazem lepsza. Czas najwyższy!

Źródło: The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy