Dzieci narażone na porażenie prądem

Dzieci narażone na porażenie prądem — lekceważenie zasad może mieć tragiczny finał

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Dzieci spędzające letni czas w nieodpowiedzialny sposób są narażone na porażenie prądem. Statystyki potwierdzają, że podczas wakacji dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji z udziałem najmłodszych. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może mieć niestety tragiczny finał — ostrzega Tauron i przypomina o podstawowych regułach, które powinna znać młodzież.

Dzieci narażone na porażenie prądem — jak tego uniknąć?

Uczniowie zmęczeni zdalną nauką tego lata wreszcie mogą odpocząć. Niestety, nie zawsze spędzają wolny czas w sposób odpowiedzialny. Jeszcze przed końcem roku szkolnego doszło do kilku bardzo groźnych wypadków związanych z porażeniem prądem. Ofiary takich zdarzeń to najczęściej ludzie w wieku 14-18 lat, ale w niebezpieczeństwie mogą znaleźć się również młodsze osoby. Bolesne poparzenia leczone latami, obrażenia wielonarządowe, złamania, a nawet wypadki ze skutkiem śmiertelnym — takie są konsekwencje nieodpowiedzialnej zabawy z prądem. Ich skrajnymi przykładami mogą być włamania do stacji transformatorowych i wspinanie się na słupy energetyczne.

Urządzenia energetyczne są oznakowane specjalnymi tabliczkami, których nie wolno lekceważyć. Napięcie na oznaczonych nimi urządzeniach wynosi nawet do kilku tysięcy woltów, podczas gdy już 230 woltów śmiertelnie zagraża człowiekowi. Przypomnijmy więc dzieciom, że nie powinny się bawić w pobliżu urządzeń energetycznych. Do otworów wentylacyjnych tych urządzeń nie wolno wkładać żadnych przedmiotów np. patyków. W pobliżu linii energetycznych nie powinno się też puszczać latawców, bo ich linki łatwo mogą się zaplątać w przewody — apeluje Tauron. Każdy powinien również wiedzieć, że nie wolno wspinać się na słupy energetyczne ani zbliżać się do zerwanych przewodów elektrycznych (szczególnie groźne jest ich dotykanie). Jeśli doszło do pożaru, urządzeń energetycznych nie można gasić wodą.

Czytaj także: Setki routerów zagrożone atakiem – winny moduł Wi-Fi od Realtek

Uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą znaleźć materiały dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z prądem na platformie edukacyjnej Bezpieczniki Taurona.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy