Twitter blokuje negowanie zmian klimatu

Lipiec 2021 pobił rekord w niechlubnej kategorii – wiele wskazuje na to, że szybko zostanie zdetronizowany

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Lipiec 2021 roku był najgorętszym miesiącem na Ziemi od czasu rozpoczęcia pomiarów. W tym samym czasie raport ONZ wydaje potępiające ostrzeżenie o braku reakcji na rosnące temperatury na naszej planecie. Dlatego też obawy o to, że lipiec przyszłego roku pobije ten niechlubny rekord, nie są wcale bezpodstawne. Istnieje ryzyko, że to nie tyle anomalia pogodowa, ile nowa rzeczywistość, do której musimy przywyknąć.

Rekordowe temperatury w lipcu

Rekordowe temperatury w lipcu

IPCC oraz wielu międzynarodowych ekspertów potwierdziło, że jako gatunek nie byliśmy wystarczająco skuteczni w walce z przyczynami zmian temperatury. W rezultacie, według IPCC, globalne temperatury wzrosną o 1,5 stopnia Celsjusza lub więcej w ciągu najbliższych dwóch dekad. Choć może się to wydawać niewiele, wpływ na warunki panujące na Ziemi będzie ogromny, podkreśliła agencja ONZ. Bardziej znaczące fale upałów, podnoszenie się poziomu oceanów na skutek topnienia pokrywy lodowej oraz połączenie uporczywej suszy na niektórych obszarach z częstymi powodziami na innych. Tak zwane powodzie stulecia mają stać się corocznym zjawiskiem. Jednak za kilkanaście lat mają osiągnąć apogeum w związku ze szczytem cyklu księżycowego.

Zobacz też: Telefony HAMMER i MyPhone z obsługą VoLTE u operatorów

Lipiec jest zazwyczaj najcieplejszym miesiącem w roku, ale lipiec 2021 okazał się najgorętszym lipcem i miesiącem w historii. Ten nowy rekord dodaje się do niepokojącej i destrukcyjnej ścieżki, którą zmiany klimatyczne wyznaczyły dla globu.

— Stwierdził Rick Spinrad, Ph.D., administrator NOAA.

Globalnie, temperatury na lądzie i powierzchni oceanu wyniosły średnio 0,93 stopnia Celsjusza powyżej średniej z XX wieku. Warto podkreślić, że nowe rekordy padały odpowiednio w 2016, 2019 i 2020 roku. Mamy więc do czynienia z nową prawidłowością. Warto tu podkreślić, że zapisy dotyczące globalnych temperatur są gromadzone od 142 lat. Tym samym dysponujemy już całkiem sporą próbą.

Nie tylko temperatura

Jasne jest jednak, że zmieniający się klimat nie jest tak prosty, jak wzrost temperatur i implikacje, które można z tego wyciągnąć. Podczas gdy pokrycie lodem morskim Arktyki w lipcu 2021 roku było czwartym najmniejszym dla tego miesiąca w ciągu 43 lat zapisów, na przykład lód morski Antarktydy był powyżej średniej dla tego miesiąca. Jest to przypomnienie, że podobnie jak w przypadku potencjału ogromnego zakłócenia Atlantyckiego Prądu Zatokowego, skrajne temperatury w obu kierunkach mogą być podobnie problematyczne dla życia na Ziemi.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy