Google i Facebook budują podmorski kabel

Google i Facebook budują podmorski system kablowy – szybsze łącza w nowych miejscach

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dwie z największych na świecie firm technologicznych łączą siły, aby stworzyć nowy kabel podmorski, który zwiększy przepustowość Internetu, redundancji i niezawodności w regionie Azji i Pacyfiku. Facebook ogłosił, że Apricot — bo taką nazwę nosi nowy system kablowy — będzie początkowo oferował przepustowość ponad 190 terabitów na sekundę. Z jego usług każdego miesiąca ma korzystać aż 3,5 miliarda osób. Mowa tu więc o niemal połowie ludzkości.

Google i Facebook budują podmorski kabel

Google i Facebook budują podmorski kabel

Apricot to nowy podmorski kabel od Google i Facebooka, który połączy Singapur, Japonię, Guam, Filipiny, Tajwan i Indonezję. Kabel o długości 12 tysięcy km będzie wyposażony w najnowocześniejszy podwodny rekonfigurowalny optyczny multiplekser add-drop wykorzystujący przełącznik selektywny długości fali do bezsiatkowej i elastycznej konfiguracji przepustowości, oparty na projekcie multipleksacji z podziałem przestrzeni. Poza Google i Facebookiem PLDT Inc. jest również częścią konsorcjum Apricot cable i ma zamiar zainwestować 80 milionów dolarów w projekt.

Zobacz też: Polska cena Motorola Moto G60S – smartfon nie uderzy zbyt mocno po kieszeni

To nie jedyna tego typu inicjatywa, w której bierze udział Google. Gigant jest bardzo zajęty projektami podmorskich kabli, co nie jest aż tak zaskakujące, biorąc pod uwagę nasz coraz bardziej cyfrowy styl życia i fakt, że 98 procent całego międzynarodowego ruchu internetowego jest obecnie obsługiwane przez kable podmorskie. Natomiast Internet jest tym, czym amerykańska firma żyje. W czerwcu wyszukiwarkowy gigant ogłosił projekt kabla Firmina, który ma połączyć wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych z Las Toninas w Argentynie, z oddziałami w Praia Grande w Brazylii i Punta del Este w Urugwaju. Po zakończeniu będzie to najdłuższy kabel na świecie zdolny do pracy w całości z jednego źródła zasilania na jednym końcu. Latem ubiegłego roku Google ogłosiło, że buduje prywatny kabel podmorski o nazwie Grace Hopper, który ma połączyć USA z innymi częściami świata.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy