Wodór z wody i aluminium

Dwie największe wady wodoru rozwiązane dzięki aluminium

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

MIT przeprowadziło nowe badania nad nowymi metodami produkcji wodoru. Ten w powszechnej opinii jest ekologicznym źródłem energii, które może pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska. Jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Niektóre z popularnych metod produkcji, jak pozyskiwanie szarego i niebieskiego wodoru powodują znaczne ilości zanieczyszczeń. W ich przypadku nawet węgiel wypada o wiele lepiej. Natomiast dodatkowe zanieczyszczenia powstają podczas transportu wodoru z miejsca jego produkcji do miejsca, w którym zostanie wykorzystany. Nie oznacza to jednak, że energetyka oparta na tym najprostszym z pierwiastków nie ma sensu.

Wodór z wody i aluminium

Wodór z wody i aluminium

Zespół z MIT opracował inną opcję produkcji wodoru poprzez reakcję złomu aluminium z wodą. Aluminium reaguje z wodą w temperaturze pokojowej, tworząc wodorotlenek glinu i wodór. Zazwyczaj reakcja ta nie zachodzi z powodu warstwy tlenku aluminium, która pokrywa surowy metal i uniemożliwia mu bezpośredni kontakt z wodą. Nowy proces produkcji wodoru nie wytwarza żadnych gazów cieplarnianych i rozwiązałby problem transportu wodoru, ponieważ proces opracowany przez MIT może być prowadzony tam, gdzie wodór jest potrzebny, o ile dostępna jest woda. Profesor inżynierii mechanicznej MIT Douglas P. Hart twierdzi, że aluminium przy okazji rozwiązuje problem przechowywania wodoru.

Zobacz też: Ten temat zdominował polski internet — lody Ekipy i polityka daleko w tyle

Oczywiście generowanie wodoru dzięki aluminium również rzuca pewne wyzwania. Pierwsze z nich to zapewnienie, że powierzchnia aluminium jest czysta i dostępna do reakcji z wodą. Konieczne było więc usunięcie warstwy tlenku i powstrzymaniem jej przed ponownym utworzeniem, aby reakcja mogła przebiegać. Innym poważnym problemem jest to, że czyste aluminium jest trudne do wydobycia i produkcji. Dlatego badacze postanowili użyć złomu, aby proces był praktyczny. Naukowcy z projektu twierdzą, że pozostaje jeszcze wiele badań, zanim proces ten stanie się opłacalny. Na przykład, muszą opracować idealną metodę zapobiegania powstawaniu warstwy tlenku na powierzchni aluminium. Innym ważnym problemem jest to, jak inne elementy w stopie aluminium wpłyną na ilość wodoru, który będą w stanie wygenerować. Całość jest jednak bardzo obiecująca.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy