Perseidy do kiedy widoczne

Przegapiłeś Noc Perseidów? Masz jeszcze szansę to nadrobić

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Zastanawiacie się, do kiedy będą widoczne na niebie Perseidy? Tegoroczna noc spadających gwiazd jest już wprawdzie za nami, ale nie oznacza to, że aby je zobaczyć, trzeba czekać wiele miesięcy. Słynny rój meteorów można zaobserwować jeszcze do 24 sierpnia.

Do kiedy będą widoczne Perseidy? Oto ostateczna data

Perseidy do kiedy widoczne

Maksimum Perseidów przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Czas ten jest określany często jako noc spadających gwiazd. Oczywiście spadają nie gwiazdy, tylko meteory. Nazwa ma związek z wyjątkowym efektem, który można zaobserwować na niebie.

Rój Perseidów możemy oglądać co roku w połowie sierpnia. To cząstki lodu i pyłu, które powstają z rozpadu komety krążącej dookoła Słońca. Wchodząc w atmosferę Ziemi, tworzą ładne rozbłyski, mniej lub bardziej jasne – mówi agencji Newseria Biznes Jakub Stelmachowski, ekspert Polskiej Agencji Kosmicznej, community manager w Cosmic Hub.

Perseidy są pozostałościami po komecie 109P/Swift-Tuttle, która okrąża Słońce raz na 133 lata. Gdy się do niego zbliża, lodowe jądro komety paruje i uwalnia skalne drobiny i grudki pyłu. Co roku nasza planeta przechodzi w pobliżu ścieżki komety. Do ziemskiej atmosfery dostają się pozostawione przez nią okruchy, mające zazwyczaj wielkość ziarnka piasku. Rozpędzone do ok. 59 km/s spalają się w niej i pozostawiają świecący ślad. To meteory, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami.

Czytaj także: Wielka zabawa w piaskownicy – naukowcy z NASA udają, że są na Księżycu

Choć najlepszym czasem na obserwację Perseidów była noc z 12 na 13 sierpnia, szansa na zobaczenie meteorów jest jeszcze do 24 sierpnia. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, ale warto wybrać odpowiednie miejsce. Te spadające punkty widać lepiej, kiedy dookoła jest zupełnie ciemno, nie ma żadnego światła z budynków czy dróg. Ale nawet w Warszawie – jeżeli znajdziemy sobie miejsce np. w jakimś parku czy na bardzo wysokim tarasie – możemy spróbować dostrzec te obiekty na ładnym, bezchmurnym niebie – mówi Jakub Stelmachowski.

źródło: Newseria, zdjęcie główne: Getty Images

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy