Niewidoma kobieta widzi dzięki implantom

Dzięki neurograinom połączenie mózgu i komputera będzie o wiele prostsze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Przeprowadzono wiele badań nad interfejsem mózg-komputer (BCI). Chociaż istnieje wiele powodów, dla których prowadzi się te badania, jedną z głównych korzyści płynących z jego stworzenia jest pomoc osobom sparaliżowanym w obsłudze protez nowej generacji. Naukowcy z Brown University stworzyli bardzo małe wszczepialne chipy komputerowe zwane neurograinami, które mają zrewolucjonizować przyszłe badania w tym zakresie.

Neurograiny połączą mózg i komputer

Neurograiny połączą mózg i komputer

Badacze uważają, że ich nowy interfejs neuronalny mógłby koordynować aktywność setek niezwykle małych czujników mózgowych. Ostatecznie, technologia ta mogłaby pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o mózgu i pomóc użytkownikom w wykorzystaniu nowych urządzeń terapeutycznych. Jednym z podstawowych elementów BCI jest wszczepialny czujnik, który jest w stanie wychwycić sygnały elektryczne w mózgu i wykorzystać je do sterowania urządzeniami takimi jak komputery czy protezy. Typowy BCI wykorzystuje jeden lub dwa czujniki z możliwością próbkowania kilkuset neuronów. Dzięki temu naukowcy dostaną system zdolny do zbierania danych ze znacznie większej grupy komórek mózgowych.

Zobacz też: Zapotrzebowanie na energię stale rośnie – budynki zrównoważone energetycznie nas uratują?

System Neurograinów może stworzyć sieć niezależnych i bezprzewodowych czujników neuronowych, które są bardzo małe i współpracują ze sobą. Każdy z nich jest wielkości połowy ziarnka soli i może rejestrować lub stymulować aktywność mózgu. Przy okazji niezależnie rejestruje impulsy elektryczne wytwarzane przez neurony i bezprzewodowo kieruje te sygnały do centralnego węzła. Ten z kolei koordynuje i przetwarza sygnały, umożliwiając sterowanie urządzeniami zewnętrznymi. Naukowcy wierzą, że system ten może pewnego dnia pozwolić na rejestrowanie sygnałów mózgowych z niedostępnym obecnie poziomem szczegółowości. Podczas gdy opracowanie neurograinów samo w sobie było trudne, to dużym wyzwaniem dla było opracowanie koncentratora komunikacyjnego, który odbierałby sygnały z chipów. Efektem końcowym jest plaster wielkości kciuka przymocowany do skóry głowy, który działa podobnie jak mała wieża telefonii komórkowej. Plaster ten również bezprzewodowo zasila czujniki, co w przypadku takich urządzeń jest kluczowe.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy