Jednolity standard ładowania UE

Jednolity standard ładowania – UE powróci z nowymi przepisami

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Jednolity standard ładowania smartfonów to temat, który Unia Europejska (UE) stara się wprowadzić od… lat. Bez większych sukcesów, ale wygląda na to, że nowe przepisy w końcu się pojawią. Nowy projekt ustawy ma pojawić się w przyszłym miesiącu, więc jeszcze trudno tutaj mówić o szczegółach, ale sam pomysł jest już dobrze znany. I wprowadzenie takiego ujednoliconego standardu w ładowarkach ma przynieść korzyści dla ochrony środowiska.

Jednolity standard ładowania – UE po raz kolejny próbuje go wprowadzić

Jednolity standard ładowania

Jak donosi Reuters, w przyszłym miesiącu ma pojawić się nowa ustawa, która miałaby wprowadzić w Unii Europejskiej jednolity standard ładowania. Chodzi głównie o smartfony, ale niewykluczone, że będzie dotyczyło to także innych urządzeń elektrycznych, jak słuchawek czy nawet laptopów, które coraz częściej można ładować z wykorzystaniem USB typu C. I właśnie ta różnorodność standardów ładowania jest problemem, który powraca od dawna. Pierwsze przymiarki do wprowadzenia takiego jednolitego standardu ładowania pojawiły się już kilka lat temu, ale jak dobrze wiemy, niewiele z tego wyszło.

Pomysł ma teraz powrócić i niewykluczone, że tym razem uda się wprowadzić jednolity standard ładowania na terenie Unii Europejskiej. Jak wynika z przeprowadzonego badania, połowa sprzedanych smartfonów w 2018 roku na terenie UE, korzystała ze złącza micro-USB. Ze złącza USB-C korzystało około 29 procent smartfonów, a ze złącza Lightning (iPhone) około 21 procent. Te wartości w ciągu kilku lat mogły się znacząco zmienić. Już teraz wiele sprzętów, nawet z niższej półki cenowej, korzysta ze standardu USB-C.

Zobacz też: Blokada trybu incognito w Chrome – co przynosi?

Nie jest jeszcze jasne, co dokładnie mają wprowadzić nowe przepisy. Jak widać, rynek sam zaczął wprowadzać swoje regulacje i większość producentów przerzuciła się na USB-C. Problem może mieć Apple, które tak naprawdę jako jedyny producent, korzysta z zupełnie innego standardu, jeżeli chodzi o wejście w telefonie.

Źródło: Reuters

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy