Światłowód od Orange pojawi się w miasteczkach i wsiach — niektóre małe miejscowości już zostały podłączone do sieci pomarańczowego operatora. Dzieje się tak mimo tego, że z biznesowego punktu widzenia inwestycja w takich miejscach jest nieopłacalna. Jak to możliwe?

Światłowód Orange a małe miejscowości

Orange realizuje inwestycje w ramach wygranych konkursów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki nim z internetowej mapy Polski znikają tzw. białe plamy. Operatorzy zwykle nie inwestują w słabo zaludnionych miejscach, ponieważ im się to nie opłaca. Sytuację zmieniają jednak dofinansowania z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, na które składają się środki z Unii Europejskiej.

Właśnie ruszyliśmy z budową sieci światłowodowej dla ponad 26 tys. gospodarstw domowych w 18 powiatach, 104 gminach i 534 miejscowościach województw: lubuskiego, małopolskiego i zachodniopomorskiego. W zasięgu jest już 200 gospodarstw domowych w miejscowościach: Kolno, Tuczno, Tuczno Pierwsze, Martew i Górnica — informuje na blogu Orange Wojciech Jabczyński, rzecznik tego operatora. Są to pierwsze obszary z czwartego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dofinansowanie tej konkretnej inwestycji wyniosło 52 mln zł, a wkład własny Orange 33 mln zł.

Czytaj także: Firefox 91 przynosi wiele użytecznych nowości – Mozilla ma o co walczyć

Orange realizuje inwestycje w ramach wspomnianego programu od 2016 roku. Dotychczas udało się podłączyć do światłowodu kilkaset tysięcy gospodarstw domowych. Oczywiście sieć z dofinansowaniem UE mogą tworzyć (co zresztą robią) również inni operatorzy. Inwestorzy są wybierani w konkursach, muszą zainwestować własne środki i rozliczać się z wydawanych pieniędzy z dofinansowania.

źródło: Twitter / Blog Orange

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.