Cyberprzestępcy nie mają wakacji i przygotowali kolejne oszustwo — tym razem przekonują losowe osoby, że mają wiadomość na poczcie głosowej. Problem w tym, że żadnej wiadomości nie ma, a próba jej odsłuchania może skończyć się zainfekowaniem smartfona.

Kolejne oszustwo SMS — wiadomość na poczcie głosowej w roli głównej

W kwietniu tego roku cyberprzestępcy rozpoczęli kampanię, której celem była instalacja szkodliwego oprogramowania z rodziny FluBot na smartfonach. Oszuści wysyłali na losowe numery telefonu SMS-y o rzekomym zatrzymaniu przesyłki przez służby celne. Zachęcali przy tym, by pobrać aplikację, która pomoże wyjaśnić sytuację.

Sprawa została jednak mocno nagłośniona przez media (w tym przez nasz portal) i dziś wiele osób do takiej wiadomości podchodziłoby ostrożnie. Cyberprzestępcy zmodyfikowali więc swoje działania i teraz rozsyłają SMS-y o rzekomej wiadomości na poczcie głosowej. Oszuści, posługując się logotypami operatorów komórkowych, sugerują, że wiadomość można odsłuchać tylko w specjalnej aplikacji i zachęcają do jej pobrania. Oczywiście żadnej wiadomości na poczcie głosowej nie ma, a próbując zainstalować wspomnianą aplikację, tak naprawdę zainfekujemy smartfona szkodliwym oprogramowaniem FluBot.

Czytaj także: Ponad 20 tysięcy groźnych stron internetowych — ich listę można łatwo sprawdzić

Pamiętajcie, żeby nie klikać podejrzanych linków i nie instalować na swoich urządzeniach oprogramowania z nieznanych źródeł, bo konsekwencje mogą być bardzo poważne.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.