CubeSat do ulepszania satelitów

Ulepszanie satelitów w kosmosie będzie nie tylko możliwe, ale i tanie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Firma Lockheed Martin ogłosiła, że jej In-Space Upgrade Satellite System (LINUSS) jest gotowy do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną. Są to CubeSaty, które zostały zaprojektowane w celu modernizacji istniejących satelitów, dodając nowe możliwości przy jednoczesnym przedłużeniu ich żywotności i użyteczności. CubeSaty LINUSS są opisywane jako jednostki demonstracyjne.

CubeSat do ulepszania satelitów

CubeSat do ulepszania satelitów

Lockheed opracował dwa satelity LM 50 12U CubeSats o nazwie LINUSS. Producent nie chwali się konkretnymi wymiarami. A przynajmniej nie posługuje się przy tym znanymi jednostkami. Zamiast tego firma opisuje swoje satelity jako urządzenia o rozmiarze tostera na cztery kromki chleba. No cóż, mogło być gorzej — mógł podać wymiary w boiskach sześciennych. Oba satelity mają zademonstrować wykorzystanie CubeSatów jako skutecznego sposobu na modernizację satelitów, które już znajdują się w przestrzeni kosmicznej. Firma ujawniła, że misja koncentruje się na platformach LM 2100 i rozpocznie się od pojazdu kosmicznego GPS IIIF 13.

Zobacz też: Jeden antywirus, by wszystkimi rządzić – Norton i Avast łączą siły

Firma twierdzi, że jej satelity LINUSS będą jednymi z najbardziej zdolnych CubeSatów wysłanych na geosynchroniczną orbitę okołoziemską. Podczas tej misji zademonstrowany zostanie szereg technologii, które utorują drogę dla przyszłych misji serwisowania i modernizacji satelitów. Dzięki temu wydłuży się znacznie żywotność satelitów na orbicie, co przełoży się na mniejsze generowanie kosmicznych śmieci, niż do tej pory.

Źródło: SlashGear

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy