Profil Zaufany atak hakera

Atak hakera na Profil Zaufany – ponad 200 haseł złamanych, a kara taka sobie

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Policja potwierdziła atak hakera na Profil Zaufany i złamanie zabezpieczeń ponad 200 użytkowników. Za wszystkie ataki miał być odpowiedzialny 27-letni mężczyzna mieszkający na Podkarpaciu. Jest już w rękach policji, a teraz może grozić mu do 8 lat pozbawienia wolności. Jak doszło do ataku na Profil Zaufany?

Atak hakera na Profil Zaufany

Profil Zaufany atak hakera
Fot. Policja

Wakacje można spędzać na różne sposoby, ale mieszkaniec Woli Krzywieckiej stwierdził chyba, że odpoczywanie nie jest dla niego odpowiednie. Teraz będzie miał na to sporo czasu, bo właśnie wylądował na dwa miesiące w areszcie. W więzieniu może spędzić nawet 8 lat, ale to maksymalny wymiar kary, więc zapewne odsiadka będzie krótsza. Na początku sierpnia w dniach od 2 do 4, mężczyzna przeprowadził atak na 212 kont użytkowników Profilu Zaufanego. Mężczyzna włamał się także do Systemu Dostawcy Tożsamości na 27 innych kont, czyli łącznie dokonał ataku na 239 profili.

Mężczyzna po tym, jak włamał się na konto Profilu Zaufanego 239 osób, udostępnił pozyskane w ten sposób dane na stworzonej przez siebie platformie. Policja zabezpieczyła już laptop, z którego przeprowadzany był atak, a do tego jeszcze dyski twarde, pendrive czy kartę SIM. Jak można się zabezpieczyć przed takim atakiem i przede wszystkim chronić swoje dane? Policja przypomina o tym, że należy stosować inne hasła do różnych kont, a także korzystać z weryfikacji dwuetapowej. Oczywiście dalej możemy być narażeni na ataki, ale prawdopodobieństwo ich wtedy spada.

Zobacz też: Czego szukaliśmy w Google na przestrzeni ostatnich 15 lat?

Profil Zaufany jest wyjątkowo popularny w naszym kraju i pozwala na załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Warto więc mieć kontrolę nad naszym Profilem Zaufanym, który w końcu zawiera wrażliwe dane, a jego przejęcie może prowadzić do sporych problemów. Patrząc na maksymalny wymiar kary, który może zostać wymierzony hakerowi, wydaje się, że jest on zbyt mały. W najgorszym przypadku mógł zniszczyć życie setkom osób. Sądzicie, że kary za takie rzeczy powinny być wyższe?

Źródło: Policja

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy