20 tysięcy groźnych stron

Ponad 20 tysięcy groźnych stron internetowych — ich listę można łatwo sprawdzić

2 minuty czytania
Komentarze

Internet to przestrzeń, w której nie zawsze jest bezpiecznie. Świadczy o tym choćby lista ponad 20 tysięcy groźnych stron www. Prowadzi ją i stale aktualizuje dawne Ministerstwo Cyfryzacji wraz z instytutem NASK oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Jeśli mamy podejrzenia co do jakiejś witryny, warto sprawdzić, czy nie ma jej na wspomnianej liście. Można również samemu dokonać odpowiedniego zgłoszenia.

Ponad 20 tysięcy groźnych stron www — korzystanie z nich może się źle skończyć

Wyłudzanie danych osobowych, wejście w posiadanie informacji potrzebnych do zalogowania się do czyjejś bankowości internetowej, przejmowanie kont na portalach społecznościowych — to główne cele, które przyświecają cyberprzestępcom tworzącym niebezpieczne strony www. Witryny te często swoją nazwą i szatą graficzną udają znany podmiot na rynku. Ma to wzbudzić zaufanie odbiorcy i skłonić go np. do wpisania tam swoich prywatnych danych.

Każdy użytkownik internetu może sam przejrzeć listę niebezpiecznych stron, ponieważ jest ona dostępna publicznie. Zawiera już prawie 23 tysiące adresów. Trafiają na nią strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK. Kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe – strona trafia na listę ostrzeżeń, użytkownicy są ostrzegani przed wejściem na nią, a operatorzy mogą ograniczać obsługę takiej witryny — wyjaśnia minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i dodaje, że w niektórych sytuacjach powiadamiane są również organy ścigania.

Czytaj także: Microsoft Edge 92 na system Android już dostępny. Oto świetne nowości

Każdy może zgłosić podejrzaną stronę internetową za pośrednictwem specjalnego formularza. Inny sposób to wysłanie linku do danej witryny w wiadomości SMS pod numer 799 448 084.

źródło: KPRM

Motyw