Naukowcy z Chin stworzyli nowy rodzaj szkła, które jest twardsze od diamentu. Warto tu dodać, że diamenty są najtwardszymi naturalnymi materiałami, dzięki czemu są one używane do cięcia innych twardych materiałów, jak na przykład szkło. Jednak tym razem to nowe szkło opracowane przez naukowców z północnych Chin może ciąć diamenty i inne supertwarde materiały. To by oznaczało, że ekranu smartfona z takiego szkła nie dałoby się zarysować. Nie oznacza to jedna, że miałby on sens.

Szkło twardsze od diamentu

Szkło twardsze od diamentu

Obecnie szkło to nosi nazwę AM-III, ale nazwa może z czasem ulec zmianie na bardziej chwytliwą. Szkło jest opisywane jako mające żółtawy odcień, i jest wykonane wyłącznie z węgla. Szkło AM-III  oferuje twardość na poziomie 113 GPa. Dla porównania twardość naturalnego diamentu wynosi od 50 do 70 GPa, podczas gdy sztuczne diamenty mogą osiągnąć twardość 100 GPa. Nowy rodzaj szkła ma potencjalne zastosowanie w kilku gałęziach przemysłu, mimo że od masowej produkcji dzielą go prawdopodobnie lata. Tajemnica twardości tkwi w strukturze tego materiału. Otóż przy dużym powiększeniu widzimy uporządkowaną strukturę. Jednak przy mniejszym jest ona wysoce nieuporządkowana. Połączenie lokalnego porządku i ogólnego nieuporządkowania nadaje materiałowi jego niezwykłe cechy.

Zobacz też: Raport ONZ w sprawie zmian klimatycznych nie napawa optymizmem

Czemu więc nie nadaje się ono do smartfonów? Pomijając żółtawy odcień, który wynika ze struktury materiału, problemem jest jego… twardość. Otóż im jest ona wyższa, tym materiał jest bardzo kruchy. I o ile nikt nie przetnie diamentu nożem, tak uderzenie go młotkiem byłoby tragiczne w skutkach. Tutaj zachodzi ten sam mechanizm. Można by wręcz zagrzebać smartfona z takim ekranem w piasku i nie pozostałoby na nim nawet najmniejszej ryski. Jednak nawet najmniejszy upadek na twardą powierzchnię zakończyłby się jego rozbiciem.

Źródło: SlashGear